14. března 2012 14:48 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Jsou ceny plynu od RWE férové? Úřad zahájil kontrolu

Češi odhodili zábrany. Nebojí se jít za levnějším plynem k jiné firmě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Češi odhodili zábrany. Nebojí se jít za levnějším plynem k jiné firmě | foto: Shutterstock

PRAHA Je cena plynu pro domácnosti a firmy nastavena u největšího dodavatele správně? Odpověď na tuto otázku se snaží nalézt Energetický regulační úřad.

Pracovníci úřadu zahájili hloubkovou kontrolu nákladů u společností skupiny RWE, která kontroluje zhruba polovinu plynárenského trhu v Česku. Zároveň vlastní plynovodní sítě na většině území s výjimkou Prahy a jižních Čech. "Kontrola dalších společností v sektoru plynárenství a elektroenergetiky bude následovat," dodává mluvčí úřadu Jarmila Lehnerová.

ČTĚTE TAKÉ::

V případě skupiny RWE budí pochybnosti právě vazby mezi jednotlivými společnostmi, které se zabývají prodejem, distribucí plynu a poskytováním služeb. Regulační úřad má podezření, že neprůhledné obchody mezi podniky ve skupině mohou vést k umělému navyšování nákladů, které ve výsledku zaplatí zákazník

"Některé společnosti ve skupině RWE vykonávají svoji činnost bez jediného zaměstnance. Je to ojedinělý jev, proto jsme kontrolu zahájili právě u tohoto sektorového zadavatele," prohlásila předsedkyně ERÚ Alena Vitásková.

RWE věří, že je vše v pořádku. "Vzhledem ke skutečnosti, že všechny distribuční společnosti RWE jednají důsledně v souladu s energetickým zákonem, neočekáváme nález jakéhokoliv pochybení," říká mluvčí energetické skupiny Martin Chalupský.

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.