Neděle 27. září 2020svátek má Jonáš 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Kellner chystá prodej 'malého ČEZu'. Nerad je v minoritě a chce hotovost

Petr Kellner. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Kellner. | foto: PPF

PPF, firma nejbohatšího Čecha, jedná o prodeji podílu v Energetickém a průmyslovém holdingu za více než 30 miliard korun.

Finanční skupina PPF Petra Kellnera po ovládnutí českého telekomunikačního operátora Telefónica O2 za zhruba 64 miliard korun připravuje uzavřít další obrovskou transakci. Avšak nejbohatší Čech v tomto případě nebude na straně kupujícího. PPF chystá prodat svůj podíl (44,44 procent akcií) v Energetickém a průmyslovém holdingu (EPH), které se mezi byznysmeny říká „malý ČEZ“. Hodnota tohoto podílu je odhadována na 1,2 miliardy eur.

Kellner vydělá desetinásobek

Pokud se transakce uskuteční, Kellner svoji investici do EPH (ve výši asi tří miliard korun), kam vstoupil v roce 2009, zhodnotí téměř desetinásobně. Od hlavy PPF se jedná o logické rozhodnutí: dokončí čtyřletou investici s parádním ziskem a pro jeho další byznys bude strategičtější držet hotovost než menšinový podíl v EPH.

Petr Kellner a Telefónika O2

Akcionáři EPH v těchto dnech intenzivně jednají o radikální změně majetkové struktury. Finální dohoda o této velmi složité transakci zatím neexistuje, nejsou podepsány žádné dokumenty, nicméně existují různé varianty scénáře, z nich je nejpravděpodobnější, že podíl PPF zhruba v poměru půl na půl mají koupit další dva současní akcionáři EPH: podnikatel Daniel Křetínský (nyní drží 18,52 procent akcií) a československá finanční skupina J&T (37,04 procenta).

Dva místo tří

To by znamenalo, že J&T by v EPH získal po mnoha letech opět většinový podíl a Křetínský, který společnost manažersky řídí, by vlastnil takzvanou blokační minoritu. Místo dosavadní společné kontroly tří akcionářů holding budou po ukončení obchodu společné řídit dva, přestože skupina J&T bude držet majoritní balík akcií. Holding i po těchto plánovaných transakcích by měl nadále manažersky řídit Daniel Křetínský. Tyto informace Lidovým novinám potvrdili nejen vysoce postavení představitelé dotčených společností, ale i zdroje z českých bankovních a energetických kruhů.

„Žádná dohoda o této transakci není podepsána, proto nemá smysl komentovat spekulace,“ řekl Lidovým novinám předseda představenstva a spolumajitel EPH Daniel Křetínský. Ve stejném duchu se vyjádřil i mluvčí finanční skupiny J&T Petr Málek.

Více o chystaném miliardovém byznysu včetně dalších detailů obří transakce najdete v tématu v pondělních Lidových novinách.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...