Úterý 4. srpna 2020svátek má Dominik 17 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Kellner navyšuje svůj podíl v EPH a plánuje velké investice

Petr Kellner na oficiálním snímku z roku 2007. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Kellner na oficiálním snímku z roku 2007. | foto: Lidové noviny

PRAHA Energetický a průmyslový holding (EPH) navyšuje kapitál. Připraveny jsou nákupy a investice za 130 miliard korun a mění se i vlastnická struktura. Největším, téměř polovičním akcionářem české energetické dvojky se stane skupina PPF Petra Kellnera.

Změní se tak vlastnické podíly všech tří akcionářů EPH, kterými jsou finanční skupiny PPF a J&T a podnikatel Daniel Křetínský, píšou dnešní Hospodářské noviny.

ČTĚTE TAKÉ:

"V prvním kroku to bude tak, že pozice PPF stoupne na 44,5 procenta, J&T bude ovládat 37 procent a podíl Daniela Křetínského klesne na 18,5 procenta," řekl HN spolumajitel J&T Patrik Tkáč. Doposud měly PPF a J&T každá 40 procent a Křetínský 20 procent.

Nejvíc navyšuje podíl Kellnerova PPF

Podle Tkáče navyšují kapitál všichni, nejvíce ale PPF. "Holding má obrovský akviziční plán, bude potřebovat víc peněz," uvedl Tkáč. Podle něj nejsou zatím smlouvy podepsané, ale jsou dojednané.

EPH už prý disponuje prakticky celou částkou potřebnou pro akvizice. Ambiciozní investiční program má firmu dostat mezi středně velké hráče v evropské energetice, tedy zhruba na pozici energetické společnosti ČEZ, uvádí deník.

EPH chce skoupit energetické firmy v Česku i na Slovensku

Nejbližším nákupním cílem je Slovenský plynárenský priemysel (SPP), lídr slovenského energetického trhu. Na prodej je 49procentní podíl společností E.ON Ruhrgas a GDF Suez. Hodnota obchodu se podle analytiků může pohybovat kolem 2,5 miliardy eur (62 miliard Kč). Prodej ale musí posvětit slovenská vláda, která je majoritním akcionářem.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Slovenský premiér Robert Fico i ministr hospodářství Tomáš Malatinský se už nechali slyšet, že stát o navýšení svého podílu v SPP patrně usilovat nebude, protože na to nemá peníze. Po případné změně akcionářské struktury v plynárnách ale hodlá usilovat o získání kontroly v představenstvu firmy.

EPH se uchází také o majitele českých plynovodů Net4Gas, dále o elektrárny Počerady a Chvaletice, jejichž prodej zvažuje ČEZ. V Německu chce plně ovládnout uhelné doly Mibrag, v nichž zatím vlastní polovinu. V lokalitě Profen se poblíž dolů navíc chystá stavět uhelnou elektrárnu.

"V Německu také vyjednáváme o koupi akcií dvou již fungujících elektráren - o koupi dílčího podílu na jednom zdroji a o stoprocentním převzetí dalšího," řekl HN Křetínský.

ČTĚTE SI VÍCE:

V současnosti EPH ovládá Elektrárny Opatovice, má podíl v několika velkých teplárenských společnostech včetně Pražské teplárenské či severočeské United Energy. V letošním roce se z EPH vyčlenila skupina EP Industries, do které byly přesunuty průmyslové firmy holdingu. V té Křetínský vlastní 60procentní podíl a J&T si drží zbylých 40 procent.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...