13. listopadu 2014 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Komplikace pro Ukrajinu. Na zimu bude muset koupit ruské uhlí

Ukrajina na zimu bude muset nakoupit ruské uhlí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ukrajina na zimu bude muset nakoupit ruské uhlí | foto: Martin Nevyhoštěný, Lidovky.cz

KYJEV Ukrajina bude muset nakupovat ruské uhlí, aby překonala zimu. Řekl to ukrajinský ministr energetiky Jurij Prodan. Konflikt mezi separatisty a ukrajinskou armádou narušil dodávky uhlí do tepelných elektráren, které zajišťují asi 40 procent dodávek elektřiny.

„Nemáme žádnou jinou možnost, než obrátit se na ruské dodavatele a pokusit se od nich uhlí koupit,“ prohlásil Prodan, jehož citovala agentura Reuters.

Vztahy mezi Kyjevem a Moskvou jsou nyní mimořádně napjaté. Rusko letos anektovalo ukrajinský Krym a podle tvrzení Kyjeva podporuje proruské povstalce na východě Ukrajiny. V polovině června Rusko zastavilo dodávky plynu na Ukrajinu, a to kvůli sporům ohledně ceny a nezaplacených účtů. Koncem října se však obě země dohodly na podmínkách prozatímního obnovení dodávek.

ČTĚTE TAKÉ:

Ukrajina je druhým největším producentem uhlí v Evropě. Centrem tamní těžby jsou však Doněcká a Luhanská oblast, kde se již řadu měsíců bojuje. To přinutilo mnoho ukrajinských uhelných dolů omezit nebo úplně zastavit těžbu.

Těžba hnědého uhlí (ilustrační foto)

Těžba hnědého uhlí (ilustrační foto)

Ukrajinská vláda již letos podepsala smlouvu o dovozu milionu tun uhlí z Jihoafrické republiky. V ukrajinských médiích se však objevila obvinění ohledně nesrovnalostí ve smlouvě a jihoafrický dodavatel tento týden dodávky zastavil.

Prodan dnes obvinění odmítl a prohlásil, že sjednaná kupní cena byla na tržní úrovni. Dodal, že spolupráci s Ukrajinou nyní budou kvůli obavám ohledně realizace smluv pravděpodobně odmítat i další zahraniční obchodníci

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz