Sobota 24. října 2020svátek má Nina 9 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Křetínského impérium roste: EPH koupil sedm elektráren v Itálii

Elektrárna. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektrárna. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Energetický a průmyslový holding (EPH) podnikatelů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče kupuje v Itálii od společnosti E.ON sedm elektráren s celkovým výkonem 4500 MW, tedy vyšším než je výkon jaderných elektráren Temelín a Dukovany dohromady.

Součástí akvizice je šest plynových elektráren s kapacitou 3900 MW, dalších asi 600 MW představuje výkon černouhelné elektrárny Fiume Santo na Sardinii. Transakci ještě musí schválit příslušné orgány Evropské unie. 

Vypořádání obchodu by mělo podle holdingu proběhnout v letošním druhém čtvrtletí, informoval o tom mluvčí holdingu Daniel Častvaj. Výši transakce společnost odmítla sdělit.

ČTĚTE TAKÉ:

„Tato akvizice je dalším logickým pokračováním naší už dříve avizované strategie vstupu na vyspělé západoevropské trhy, které nemají dostatečně velkou rezervu instalovaného výkonu,“ uvedl předseda představenstva EPH Daniel Křetínský.

Podle něj je prioritou holdingu garantovat bezpečnost dodávek elektrické energie při zachování rozumné ceny.

„Naše strategie je dlouhodobá a zaměřená na další rozvoj. Na těchto cílech jsme připraveni spolupracovat se zaměstnanci, odbory a dalšími zúčastněnými stranami,“ dodal Křetínský.

Právě Křetínský je spolu s Patrikem Tkáčem největším akcionářem holdingu EPH, společně drží dvě třetiny akcií. Zbytek patří skupině J&T. Holding EPH zahrnuje 40 podniků z České republiky, Slovenska, Německa a Polska, které působí v těžbě uhlí, výrobě elektřiny a tepla, distribuci tepla a obchodu s elektřinou a plynem.

V souvislosti s holdingem se hovoří i o zájmu o koupi dvoutřetinového podílu ve Slovenských elektrárnách (SE), který prodává italská společnost Enel. Oficiálně EPH zájem zatím o SE nepotvrdil, podle informací ČTK však v listopadu podobně jako český gigant ČEZ určitou předběžnou nabídku na koupi podílu podal.

Vizitka Energetického a průmyslového holdingu (EPH)

-Holding vznikl v roce 2009 jako společný podnik skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, firmy J&T a podnikatele Daniela Křetínského. Zaměřil se na podnikání v energetice a průmyslu.

- Skupina v současnosti zahrnuje více než 40 podniků v tuzemsku, na Slovensku, v Polsku a Německu působících v oblasti těžby uhlí, výroby elektřiny a tepla či distribuce a dodávek tepla.

- EPH se svou činnost snaží rozšiřovat, zájem firma projevila o německé aktivity švédské společnosti Vattenfall a slovenské aktivity italské firmy Enel. Loni na podzim se EPH dohodl na převzetí britské černouhelné elektrárny Eggborough.

- Holding je podle svých vlastních údajů klíčovým přepravcem ruského zemního plynu do EU, největším dodavatelem tepla v Česku, druhým největším českým výrobcem elektřiny a třetí největší těžební společností v Německu.

- V ČR kontroluje například Elektrárny Opatovice, výrobce elektřiny a tepla Plzeňskou energetiku a United Energy, producenta tepla Pražskou teplárenskou či provozovatele zásobníku plynu SPP Storage.

- V roce 2013 EPH koupil na Slovensku 49procentní podíl s manažerskou kontrolou ve Slovenském plynárenském priemyslu a stejný podíl i ve Stredoslovenské energetice (slovenská aktiva EPH tvoří asi polovinu z dvaatřicetimiliardového provozního zisku před odpisy).

- Holding získal také například 40procentní podíl ve slovenské firmě NAFTA, která se zabývá uskladňováním plynu a těžbou ropy. Ovládá rovněž i přepravce ruského zemního plynu do západní Evropy firmu Eustream nebo plynárenskou distribuční firmu SPP-distribúcia.

- V Německu pak EPH vlastní těžební společnost Mibrag a firmu HSR, jež provozuje hnědouhelnou elektrárnu Buschhaus a povrchový důl Schöningen. V Polsku EPH ovládá společnost PG SILESIA, provozující černouhelný důl.

- Zdroje EPH disponují úhrnnou instalovanou elektrickou kapacitou téměř 1745 megawatt a jejich roční výroba dosahuje v souhrnu 8,5 terawatthodin. Provozní zisk (EBITDA) holdingu za rok 2012 dosáhl 32,7 miliardy korun, celkové tržby činily 115 miliard korun.

- Podniky holdingu zaměstnávají více než 8000 lidí.

- Akcionáři EPH jsou Daniel Křetínský a Patrik Tkáč (podle webových stránek firmy drží dvě třetiny hlasovacích práv) a investoři z J&T. Podíl v holdingu měl dříve také Kellner, loni ho ale spolumajitelům prodal.

,

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...