11. prosince 2015 18:00 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Křetínskému se rýsuje vánoční nadílka – slovenské elektrárny

Daniel Křetinský | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Daniel Křetinský | foto: MAFRA - Michal Šula

PRAHA Podnikatel Daniel Křetínský má velkou naději, že před letošními Vánoci rozšíří své energetické impérium. Ještě před Štědrým dnem by měl podepsat dohodu o majetkovém vstupu do firmy Slovenské elektrárne, která zahrnuje převážnou část slovenské energetiky včetně atomových reaktorů.

Energetický a průmyslový holding (EPH) v čele s Křetínským má postupně získat většinový podíl ve slovenské firmě od dosavadních majitelů – italské společnosti Enel.

„V první fázi Enel předá 33procentní podíl,“ uvedl šéf italské firmy Francesco Starace podle zprávy rakouské agentury APA z Říma. Dohoda s EPH se má ale týkat celého většinového podílu Enelu v celkové výši 66 procent. Další třetinový podíl ovšem hodlá Křetínský převzít až poté, co Italové dokončí dostavbu jaderné elektrárny Mochovce.

Právě Starace potvrdil, že dohoda o celém tomto obchodu má být hotova do Vánoc. A potvrzují to i další informace serveru lidovky.cz z dobře informovaných zdrojů. Podobně se již dříve vyjádřil také slovenský ministr hospodářství Vazil Hudák. Mluvčí EPH Daniel Častvaj zatím odmítl celou záležitost komentovat.

A proč je nutné s prodejem celého italského podílu čekat na dostavbu Mochovců – tedy přinejmenším do roku 2017? Průtahy a prodražování stavby dalších dvou atomových reaktorů v Mochovcích jsou největším problémem, kterému dnes Slovenské elektrárne čelí. A je to také hlavní důvod, proč Italové nejspíše nemohou očekávat za svůj podíl částku v řádu miliard eur, ale spíše „pouze“ stamilionů eur. Nikdo navíc příliš nechce přebírat od Italů odpovědnost za dokončení dostavby.

Slovenské zkušenosti

Majitelé EPH – kromě Křetínského také další podnikatel Patrik Tkáč a skupina J&T – již mají s podnikáním na Slovensku velké zkušenosti. Jsou největším soukromým hráčem v tamním plynárenství a mají téměř poloviční podíl v plynovodu Eustream spojený s manažerskou kontrolou. EPH je také předním hráčem v německé hnědouhelné energetice a českém teplárenství. Poté, co Křetínský uzavře s Italy dohodu, bude ještě následovat období několika měsíců na celkové dokončení a schvalování obchodu. Také se pak ukáže, jak do transakce vstoupí slovenský stát. Premiér Robert Fico totiž dával najevo, že má zájem o navýšení zatím třetinového podílu státu a získání těsné většiny ve Slovenských elektrárnách. Italové ale o prodeji exkluzivně jednají s Křetínským, o ambicích slovenského státu tak Ficovi lidé budou nejspíš vést další rozhovory právě s českým podnikatelem.

Faktem je, že Křetínského EPH už úzce spolupracuje s Ficovou vládou právě ve slovenském plynárenství.

Jan Žižka

Autor

Jan Žižkajan.zizka@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!