Středa 5. srpna 2020svátek má Kristián 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Křetínský koupil elektrárnu v Británii. Má výkon jako Temelín

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační snímek | foto: Reuters

LEEDS Podnikatel Daniel Křetínský zahájil expanzi svého velkého energetického holdingu na britských ostrovech. Energetický a průmyslový holding (EPH), který Křetínský vlastní společně s dalším podnikatelem Partikem Tkáčem a finanční skupinou J&T, koupil velkou černouhelnou elektrárnu Eggborough na jihovýchodě od severoanglického města Leeds.

Elektrárna Eggborough má instalovaný výkon dva tisíce megawattů – tedy tolik, kolik například jihočeský Temelín. Zásobuje energií dva miliony britských domácností. Serveru Lidovky.cz to potvrdily zdroje blízké transakci.

EPH byl zatím aktivní v Německu, kde vlastní hnědouhelné doly a elektrárny. Akvizice ve Velké Británii je pro druhou největší českou energetickou skupinu (po skupině ČEZ) začátkem expanze do západní Evropy mimo tradiční trh střední Evropy a právě Německa.

Daniel Křetínský zjevně sází na to, že navzdory celoevropskému boji pro emisím skleníkových plynů nečeká britskou uhelnou elektrárnu žádný rychlý konec. Spojené království se totiž potýká s hrozícím nedostatkem zdrojů. Z tohoto pohledu dává podobná investice v Británii větší smysl než další akvizice například v Německu, kde zůstává další vývoj tradiční energetiky velmi nejistým. Dalším nadějným trhem pro EPH – ať už jde o uhelnou či plynovou energetiku – by mohla být Itálie.

Křetínského EPH se stane stoprocentním vlastníkem Eggborough. Elektrárna na svých webových stránkách uvádí, že její vizí je „stát se nejbezpečnější uhelnou elektrárnou ve Spojeném království“.

Holding EPH byl dosud kromě německé hnědouhelné energetiky aktivní zvláště v českém teplárenství, kde je jedničkou na trhu. Křetínského holding je také jedničkou mezi soukromými firmami ve slovenském plynárenství – jeho vůbec nejvýznamnější akvizicí byl nákup 49procentního podílu ve Slovenském plynárenském průmyslu spojený s manažerskou kontrolou.

Daniel Křetínský i Patrik Tkáč ovládají v EPH po 37 procentech, zbytek patří investorům ze skupiny J&T. Z té původně přišel také Křetínský, Tkáč je s ní spojený dodnes. Podíl v EPH měl dříve také nejbohatší Čech Petr Kellner, letos ho ale prodal ostatním spolumajitelům.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...