4. listopadu 2014 18:48 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Křetínský koupil elektrárnu v Británii. Má výkon jako Temelín

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační snímek | foto: Reuters

LEEDS Podnikatel Daniel Křetínský zahájil expanzi svého velkého energetického holdingu na britských ostrovech. Energetický a průmyslový holding (EPH), který Křetínský vlastní společně s dalším podnikatelem Partikem Tkáčem a finanční skupinou J&T, koupil velkou černouhelnou elektrárnu Eggborough na jihovýchodě od severoanglického města Leeds.

Elektrárna Eggborough má instalovaný výkon dva tisíce megawattů – tedy tolik, kolik například jihočeský Temelín. Zásobuje energií dva miliony britských domácností. Serveru Lidovky.cz to potvrdily zdroje blízké transakci.

EPH byl zatím aktivní v Německu, kde vlastní hnědouhelné doly a elektrárny. Akvizice ve Velké Británii je pro druhou největší českou energetickou skupinu (po skupině ČEZ) začátkem expanze do západní Evropy mimo tradiční trh střední Evropy a právě Německa.

Daniel Křetínský zjevně sází na to, že navzdory celoevropskému boji pro emisím skleníkových plynů nečeká britskou uhelnou elektrárnu žádný rychlý konec. Spojené království se totiž potýká s hrozícím nedostatkem zdrojů. Z tohoto pohledu dává podobná investice v Británii větší smysl než další akvizice například v Německu, kde zůstává další vývoj tradiční energetiky velmi nejistým. Dalším nadějným trhem pro EPH – ať už jde o uhelnou či plynovou energetiku – by mohla být Itálie.

Křetínského EPH se stane stoprocentním vlastníkem Eggborough. Elektrárna na svých webových stránkách uvádí, že její vizí je „stát se nejbezpečnější uhelnou elektrárnou ve Spojeném království“.

Holding EPH byl dosud kromě německé hnědouhelné energetiky aktivní zvláště v českém teplárenství, kde je jedničkou na trhu. Křetínského holding je také jedničkou mezi soukromými firmami ve slovenském plynárenství – jeho vůbec nejvýznamnější akvizicí byl nákup 49procentního podílu ve Slovenském plynárenském průmyslu spojený s manažerskou kontrolou.

Daniel Křetínský i Patrik Tkáč ovládají v EPH po 37 procentech, zbytek patří investorům ze skupiny J&T. Z té původně přišel také Křetínský, Tkáč je s ní spojený dodnes. Podíl v EPH měl dříve také nejbohatší Čech Petr Kellner, letos ho ale prodal ostatním spolumajitelům.

Jan Žižka
  • 2Diskuse

Aby dětem nepopraskaly rty: Vyberte správný balzám
Aby dětem nepopraskaly rty: Vyberte správný balzám

Každého z nás někdy před odchodem na hřiště odchytla máma, aby nám namazala pusu ještě před tím, než nás ošlehá vítr. My jsme jen zakouleli očima a chtěli mít tuhle proceduru co nejrychleji za sebou. Ale jak se říká, maminka má vždycky pravdu.

Najdete na Lidovky.cz