Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Kvůli kalamitě zůstaly stovky až tisíce domácností bez proudu

V Praze se zatím nepodařilo obnovit provoz tramvají, které v pondělí večer... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Praze se zatím nepodařilo obnovit provoz tramvají, které v pondělí večer... | foto: ČTK

PRAHA PŘEHLED PO KRAJÍCH. Bez proudu jsou kvůli kalamitě způsobené počasím stovky až tisíce domácností, řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Firma dodává elektřinu asi 70 procentům tuzemských domácností. Výpadek elektřiny postihl několik krajů.

Mluvčí Kříž uvedl, že výrazněji se problémy projevují v západních Čechách, na Chebsku a Karlovarsku, jsou i na severní Moravě, na Vysočině v okolí Olomouce a Pardubic.

Vysočina: Energetici zaznamenali problémy zejména na Třebíčsku, kde by mohly být bez dodávek proudu stovky i několik tisíc odběratelů. ČTK to řekl mluvčí firmy E.ON Vladimír Vácha. Silnice jsou v kraji většinou mokré po chemickém ošetření. Objevují se sněhové přeháňky. Počet domácností bez elektřiny se podle Váchy obtížně odhaduje, protože se situace mění. 

Na Třebíčsku bylo nad ránem hlášeno 21 poruch na linkách vysokého napětí a 36 poruch na nízkém napětí. „Určitě se podaří něco odstranit, ale na konci dnešního dne ještě zůstanou některé oblasti bez dodávek,“ upozornil mluvčí. Do některých míst v lesích se zatím nedá vstupovat kvůli nebezpečí padajících stromů. „Výpadky mohou být i na Žďársku, kolem Nového Města na Moravě, ale ta severní část Vysočiny je méně postižená,“ dodal Vácha.

Jižní Morava: I Tisíce domácností na jižní Moravě jsou bez elektrického proudu. U Telnice na Brněnsku například námrazy přetrhaly vodiče vedení vysokého napětí. 

Kalamitní stav u Svitav

Společnost ČEZ dopoledne vyhlásila kalamitní stav v okresech Chrudim, Svitavy a Přerov. Důvodem jsou poruchy na vedeních, které způsobují ledovka a padající stromy, řekla hradecká regionální mluvčí firmy ČEZ Šárka Beránková. Hodně lidí je bez proudu.

Olomoucký kraj: Na Přerovsku a Olomoucku jsou dnes kvůli námraze na elektrickém vedení bez elektřiny stovky domácností. Na Přerovsku už společnost ČEZ vyhlásila kalamitní stav. „Námraza nám hlavně na Přerovsku působí velké problémy. O půlnoci jsme tam proto vyhlásili kalamitní stav,“ uvedla Holingerová. Na Přerovsku a Olomoucku pracovníci ČEZ evidují deset poruch na vedení vysokého napětí a desítky závad na nízkém napětí. „Bez dodávek elektrické energie jsou v těchto dvou okresech stovky domácností,“ řekla Holingerová.

Bez elektřiny jsou na Olomoucku napříkl ad obyvatelé obcí Příkazy, Skrbeň, Nové Dvory či Náměšť na Hané. Na Přerovsku byly dodávky elektrické energie přerušeny do obcí Horní Moštěnice, Stará Ves, Brodek u Přerova nebo Loučka.

Také tisíce lidí ve středních Čechách jsou bez proudu. Ve stejné situaci se ocitly i některé domácnosti v Pardubickém kraji. Energetici tam ráno evidovali poruchy na 14 vedeních vysokého napětí. Výpadky proudu postihly stovky domácností. Počasí omezuje i městskou hromadnou dopravu v Pardubicích a provoz vlaků.

Technici podle Kříže na odstranění poruch pracují. Na problémech se podílí jak námraza na elektrickém vedení, tak i stromy popadané na dráty, dodal.

KOMPLIKACE V DOPRAVĚ:

Poruchy na elektrických sítích způsobily větve a stromy, které nevydržely tíhu ledovky a popadaly do vedení, řekla regionální mluvčí firmy ČEZ Šárka Beránková. Nejvíce poruch energetici řešili na Pardubicku, Choceňsku a Svitavsku. 

,
Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!