Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Kvůli prodeji ČEZ už zuří i bulharský premiér. Žádá vysvětlení od Babiše

Ekonomika

  19:10
SOFIE/PRAHA - Na mimořádné tiskové konferenci bulharský premiér Bojko Borisov oznámil, že požádal českého ministerského předsedu Andreje Babiše o informace o prodeji tamních firem českého energetického giganta ČEZ. Kupujícím má být neznámá bulharská firma Inercom, jejíž původ finančních zdrojů vzbuzuje pochybnosti.

Bojko Borisov a Andrej Babiš na setkání v Sofii. foto: ČTK

Borisova jednak v úterý vydráždil Babiš, který politické dění v balkánské zemi označil za šokující. Babiše zaskočil dle jeho slov fakt, že kvůli obchodu rezignovala bulharská ministryně energetiky. Druhým důvodem Borisovova naštvání byly informace, které v pondělí a v úterý přinesly Lidové noviny.

Informace se týkaly pochybných finančních zdrojů, kterými se Inercom zaštítil u dozorčí rady ČEZ, která na konci minulého týdne prodej posvětila. Na uhrazení částky kolem 8,5 miliardy korun se má podílet například rusko-gruzínský miliardář Paata Gamgoneišvili, který zanechal stopu v celosvětových kauzách daňových rájů Paradise Papers a Offshore Leaks. Inercom dozorčí radě ČEZ sdělil, že další část peněz mají firmě poskytnout banky. Bulharská rozvojová banka a Fibank však dávají po zveřejnění informací ruce pryč od transakce.

Premiér vypadal rozezleně

ČEZ v Bulharsku

Premiér Borisov znejistěl a v úterý si vyžádal od Babiše podklady o financování Inercomu. Když na tiskové konferenci o záležitosti hovořil, působil rozezleně. „Když se do podkladů podívám, vidím rusko-gruzinské offshorové společnosti, dále ruské banky, bulharské banky a navíc takové, které v minulosti měly problémy,“ pronesl bulharský předseda vlády. Svými slovy potvrdil pochybnosti, o kterých LN v uplynulých dnech v souvislosti s prodejem bulharské větve ČEZ psaly.

Bulharský premiér Borisov už o víkendu nařídil úřadům, aby zevrubně transakci prověřily. Kontrolu mají provést Národní daňová správa a Státní agentura pro národní bezpečnost, do jejíž kompetence patří i boj proti závažné kriminalitě, včetně korupce. Viditelně rozčílený bulharský premiér v úterý dodal, že do prověřování obchodu zapojí i Bulharskou národní banku, která by měla zkontrolovat roli bulharských bank. Dodal, že teď nemá nástroje, jak prodeji zabránit, ale je odhodlán změnit zákon o energetice tak, aby to šlo.

V Bulharsku se z prodeje ČEZ stalo politické téma číslo 1. Kvůli transakci v pátek rezignovala bulharská ministryně energetiky Temenužka Petkovová, která čelí podezření, že je na vlastníky malé a prakticky neznámé firmy Inercom napojená. Borisov odmítl jakékoli spojení své vlády s touto firmou. Včera rezolutně prohlásil, že v žádném případě kvůli tomu nebude rezignovat.

Banky se vzpírají

Pozoruhodné je, jakým způsobem se k obchodu stavějí banky, o nichž Inercom tvrdil, že s jejich finanční podporou může počítat. Fibank v úterý v oficiálním prohlášení oznámila, že se nehodlá angažovat ve financování transakce. Podobně se vyjádřila i státní Bulharská rozvojová banka, která měla refinancovat dluh ČEZ vůči Evropské bance pro obnovu a rozvoj. Obě finanční instituce byly přitom v podkladech, které měla k dispozici dozorčí rada ČEZ, když schvalovala prodej.

Prodeji bulharských aktiv společnosti Inercom se představenstvo i dozorčí rada energetické společnosti ČEZ věnovaly několik měsíců, výhodnost nabídky potvrdily i externí posudky. Řekl to mluvčí ČEZ Ladislav Kříž v reakci na kritiku z úst českého premiéra v demisi Andreje Babiše, který Lidovým novinám řekl, že vedení firmy by mělo dozorčí radě prodej svého bulharského majetku vysvětlit.

Podle Kříže představenstvo i dozorčí rada měly k dispozici všechny informace, včetně shrnutí prověření kupujícího i způsobu financování transakce z jeho strany. „K tomuto se vyjadřoval i dodatečný externí audit zadaný dozorčí radou. Externí posudky rovněž potvrdily vítěznou nabídku jako jasně nejvýhodnější. Nebyly shledány takové pochybnosti, které by mohly vést vedení ČEZ k odmítnutí finančně nejlepší nabídky a eventuálně prodat aktiva za nižší cenu, a tím snížit hodnotu transakce pro naše akcionáře,“ uvedl Kříž.

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...