6. února 2013 17:00 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Kvůli soláru mohli lidé platit méně. Nebýt změn dvou poslanců ČSSD

Pozměňovací návrhy sociálnědemokratických poslanců Ivy Šedivé a Břetislava Petra snížily v roce 2003 možnost zlevňovat solární energii o polovinu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pozměňovací návrhy sociálnědemokratických poslanců Ivy Šedivé a Břetislava Petra snížily v roce 2003 možnost zlevňovat solární energii o polovinu. | foto: Lidovky.cz

PRAHA Zákon o podpoře obnovitelných zdrojů energie v původní, vládou schválené podobě, počítal s možností každoročně snižovat výkupní ceny elektřiny o deset procent. Pozměňovací návrhy sociálnědemokratických poslanců Ivy Šedivé a Břetislava Petra ale zmenšily prostor pro takové snižování na polovinu.

Vysoké výkupní ceny elektřiny vedly v roce 2010 k takzvanému solárnímu boomu. Návrh zákona předložila do Poslanecké sněmovny tehdejší koaliční vláda ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU v listopadu 2003.

Rozhodující pozměňující návrhy padly při jednání na počátku roku 2005. Poslankyně Šedivá tenkrát dokonce navrhovala, aby se výkupní ceny energie z obnovitelných zdrojů mohly meziročně snižovat nanejvýš o dvě procenta, tuto verzi ale poslanci odmítli.

ČTĚTE TAKÉ:

Sněmovna zákon schválila velkou většinou. Pro zákon jako celek hlasovali téměř všichni poslanci tehdejší koalice, podpořili ho mimo jiné i dnešní předseda Asociace krajů ČR Michal Hašek (ČSSD) a současný ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09, dříve KDU-ČSL). Pro návrh hlasovala také velká část komunistických poslanců, naopak ze zástupců ODS zákon nepodpořil nikdo.

Senát následně návrh schválil, když pro něj hlasovali senátoři ze všech politických stran. Prezident Václav Klaus zákon nepodepsal, nevyužil ale ani svého práva vetovat normu. Ta tak vyšla v květnu 2005 ve Sbírce zákonů.

Miliardy z rozpočtu i od občanů

Výkupní ceny elektřiny z obnovitelných zdrojů dlouhodobě kritizují zástupci českého průmyslu, podle kterých podpora těchto zdrojů příliš zdražuje konečnou cenu elektřiny a snižuje konkurenceschopnost českých podniků.

Lidé nyní v ceně elektřiny platí za obnovitelné zdroje 583 korun za megawatthodinu. Kromě toho stát letos odvádí z rozpočtu na podporu obnovitelných zdrojů 11,7 miliardy korun.

Machinace s výkupní cenou

Předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková tento týden uvedla, že bývalí pracovníci úřadu v minulosti zřejmě nastavovali výkupní ceny elektřiny z fotovoltaických zdrojů nad rámec stanovený zákonem.

Podotkla také, že zpočátku úřad nevyužíval možnost meziročně snižovat výkupní ceny. Podle Vitáskové mohlo takové jednání způsobit škodu za desítky miliard korun. ERÚ k podezření o možném nezákonném jednání dospěl na základě auditů, které hodnotily fungování úřadu před nástupem Vitáskové. ČTĚTE VÍCE

Premiér Petr Nečas

ERÚ kvůli zjištění dal podnět státnímu zastupitelství, aby prošetřilo, zda nebyla zneužita pravomoc úřední osoby. Podnět směřuje na neznámého pachatele.

Premiér Petr Nečas v úterý uvedl, že chce s ministry financí a průmyslu a s Vitáskovou hledat způsoby, jak utlumit vliv deformovaných cen elektřiny z obnovitelných zdrojů na celkové ceny elektrické energie. ČTĚTE VÍCE

mevMartin Nevyhoštěný, ČTK

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.