Pondělí 8. března 2021svátek má Gabriela 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Kyjev a Moskva se dohodly o dodávkách zimního ruského plynu

Plynovod (Ilustrační fotka) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plynovod (Ilustrační fotka) | foto: Shutterstock

Ukrajina a Rusko se po tvrdých několikaměsíčních jednáních dohodly na zimních dodávkách ruského zemního plynu na Ukrajinu. Dohody platné do konce března příštího roku bylo dosaženo při zprostředkování eurokomisaře pro energetiku Günthera Oettingera. Smlouvu spolu s Oettingerem podepsali ministři energetiky obou zemí Jurij Prodan a Alexandr Novak.

„Nemůže být lepšího konce mého mandátu,“ komentoval podpis dohody šéf Evropské komise José Barroso, který byl podpisu přítomen. Barroso ve funkci v pátek končí. Řekl, že dohody bylo dosaženo jak ohledně ukrajinského dluhu, tak i ohledně dočasné smlouvy o dodávkách ruského plynu na Ukrajinu v zimním období. „Není důvodu, proč by Ukrajinci v zimě mrzli,“ poznamenal Barroso.

„Veškeré dluhy budou splaceny“

Podle Oettingera má dnes uzavřený kontrakt hodnotu 4,6 miliardy dolarů a stane se zárukou evropské energetické bezpečnosti v nadcházející zimě. Kyjev je s pomocí Mezinárodního měnového fondu a Evropské unie schopen uhradit veškeré své účty, konstatoval německý eurokomisař.

K TÉMATU:

V nejbližší době Ukrajina podle Oettingera zaplatí ruskému Gazpromu 1,6 miliardy dolarů, do konce roku bude z dluhu splaceno celkem 3,1 miliardy. Tranzit plynu přes ukrajinské území do Evropy bude zajištěn a veškeré dluhy budou splaceny, uvedl dále. Rusko poskytne Ukrajinu slevu 100 dolarů na každých tisíc krychlových metrů plynu, cena tak dosahuje částky 385 dolarů.

Oettinger vyjádřil naději, že dnes uzavřená dohoda může být „prvním zábleskem“ naděje na cestě k řešení krize v ukrajinsko-ruských vztazích.

Plyn ano, ale jen za platbu předem

Ukrajina nedostávala ruský plyn od června, kdy Moskva zavřela kohouty kvůli chronické neschopnosti ukrajinského Naftogazu splácet účty. Spor hrozil nejen energetickou krizí na samotné Ukrajině, ale ohrožoval i dodávky strategické suroviny pro evropské spotřebitele. Ti se obávali, že Ukrajinci budou dodávky pro Evropu odčerpávat a Moskva kohouty úplně zavře.

PSALI JSME:

Klíčovou otázkou tak bylo uhrazení dlužných částek, ale zejména dodávek pro nadcházející zimní období, které ruský Gazprom požadoval uhradit předem. Novak dnes na tiskové konferenci po podpisu dohody řekl, že v nejbližší době obdrží Rusko prvních 1,4 miliardy dolarů jako platbu předem za listopadové a prosincové dodávky na Ukrajinu. Pak budou plynové dodávky obnoveny. Další peníze dostane Ukrajina z Evropy na počátku příštího roku.

Částku uhradí speciální fond

Prodan na tiskové konferenci potvrdil, že vzhledem k poklesu ceny ropy, která má vliv na tvorbu ceny plynu, bude Ukrajina platit Rusku do konce roku 378 dolarů a v prvním čtvrtletí příštího roku 365 dolarů za tisíc kubíků. Oproti smluvní ceně 385 dolarů tak bude faktická cena nižší.

ČTĚTE TAKÉ:

Oettinger řekl, že dlužná ukrajinská částka 3,1 miliardy splatná do konce roku bude uhrazena ze speciálního ukrajinského fondu. To potvrdil i Novak, podle něhož dluh v této výši zaplatí ukrajinský Naftogaz z vlastních prostředků. „Mají 3,1 miliardy na účtech, bylo to potvrzeno,“ řekl Novak.

,

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...