5. listopadu 2014 9:52 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Kyjev začal platit Rusku za plyn. Gazprom na oplátku povolí kohoutky

Zemní plyn - ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zemní plyn - ilustrační | foto: Shutterstock

KYJEV/MOSKVA Plynárenský gigant Gazprom potvrdil, že na jeho účty přišlo 1,45 miliardy dolarů od ukrajinské státní firmy Naftogaz. Peníze jsou první splátkou dluhu za ruský plyn. Jde o jednu z podmínek pro to, aby Ukrajina začala opět dostávat zemní plyn.

Šéf Gazpromu Alexej Miller v pátek uvedl, že Gazprom obnoví dodávky plynu pro Ukrajinu, jakmile Kyjev uhradí první splátku dluhu a zaplatí předem 760 milionů dolarů za listopadové dodávky.

Ukrajina je bez ruského plynu od června, kdy Moskva zavřela kohouty kvůli tomu, že Naftogaz neplatil. Na zimních dodávkách ruského plynu na Ukrajinu se obě země dohodly minulý týden po několikaměsíčních jednáních, která pomáhala zprostředkovat Evropská unie.

ČTĚTE TAKÉ:

Ukrajina musí podle této dohody do konce letošního roku zaplatit 3,1 miliardy dolarů ve dvou splátkách, aby uhradila dluh za dřívější dodávky ruského plynu.

Celkově má nejnovější kontrakt hodnotu 4,6 miliardy dolarů. Naftogaz však upozornil, že nejnovější dohoda s Gazpromem je pouze dočasná a oba podniky se obrátily na arbitrážní soud ve Stockholmu kvůli přezkoumání kontraktů na přepravu plynu.

Lidovky.cz, ČTK