1. května 2014 14:48 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Kyjev se snaží odvrátit krach. Lidem zdražil plyn až o 40 procent

Plyn - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plyn - ilustrační foto | foto: Shutterstock

KYJEV Pod tlakem mezinárodních věřitelů zdražil ve čtvrtek na Ukrajině plyn. Ceny, které ukrajinské domácnosti nově zaplatí, by měly být až o 40 procent vyšší. Vláda tak chce vyhovět požadavkům Mezinárodního měnového fondu a tím odvrátit krach země.

Další zdražování plynu pocítí Ukrajinci od 1. května 2016, kdy se cena této energetické komodity zvedne o 20 procent, v následujícím roce pak o dalších 20 procent. Kyjev tak těmito nepopulárními kroky vyhoví požadavkům Mezinárodního měnového fondu (MMF), které ve středu Ukrajině potvrdilo dvouletý program hospodářské pomoci v hodnotě 17 miliard dolarů (340 miliard korun). První část peněz, a to tři miliardy dolarů, by Ukrajina mohla získat ještě do 8. května.

Rusko po pádu prezidenta Viktora Janukovyče a nástupu nové vlády v Kyjevě skokově zvýšilo cenu plynu, když počátkem dubna nejprve zrušilo slevu dojednanou v roce 2010 výměnou za prodloužení pronájmu sevastopolské základny na Krymu. Bezprostředně poté Moskva zrušila bezcelní vývoz plynu na Ukrajinu, který Kyjevu přiznala, když loni v listopadu odvolal podpis pod smlouvou o přidružení k Evropské unii. Cena ruského plynu pro Ukrajinu se tak zvýšila o více než 200 dolarů na 485 dolarů za tisíc krychlových metrů.

Rozhodnutí o zpětných dodávkách

Zdražení ruského plynu vyvolalo na Ukrajině tlak na zajištění alternativních zdrojů takzvaným zpětným dovozem z Evropy. Slovenská plynárenská firma Eustream a ukrajinská společnost Ukrtransgaz již tento týden v Bratislavě podepsaly memorandum o zpětných dodávkách.

Dluh Ukrajiny za dodaný ruský plyn po započtení dubnových nedoplatků činí podle ruského plynárenského monopolu Gazprom 3,5 miliardy dolarů (téměř 70 miliard Kč), doposud to bylo 2,2 miliardy dolarů.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz