23. května 2018 11:55 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Lhůty pro revize domácích kotlů se prodlouží, kontrolovat se budou jednou za tři roky

Kontroly domácích kotlů budou probíhat nově jednou za tři roky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kontroly domácích kotlů budou probíhat nově jednou za tři roky. | foto: Shutterstock

PRAHA Lhůty pro revize domácích kotlů se prodlouží ze dvou na tři roky, cenové rozpětí za revizi bude vymezeno vyhláškou ministerstva životního prostředí. Schválila to ve středu Sněmovna v rámci novely o ochraně ovzduší, která zvýhodní přimíchávání některých biopaliv do benzinu a do nafty.

Novela, kterou nyní dostane k projednání Senát, má dát obcím také pravomoc zakázat vyhláškou spalování určitých paliv v domácích kotlích. Týkat by se to podle poslankyně ANO Evy Fialové mohlo hnědého uhlí.

Poslanci naopak odmítli návrh Jana Zahradníka (ODS), který měl zpřísnit podmínky pro úřední kontrolu kotlů přímo v domácnostech. Neúspěšná byla také Dana Balcarová (Piráti) se snahou ukončit možné výjimky z emisních limitů pro velké znečišťovatele nejpozději k roku 2026.

ČTK

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?