Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 4 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Liberalizace importních plynovodů nemusí vyjít. Pozměňovací návrh EU zřejmě nedosáhne svých cílů

Liberalizace importních plynovodů nemusí podle studie vyjít. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Liberalizace importních plynovodů nemusí podle studie vyjít. | foto: Shutterstock

PRAHA Díky liberalizaci začíná v Evropské unii velmi dobře fungovat trh s plynem. Výraznějšího zlepšení by šlo dosáhnout zrychlenou transpozicí unijních pravidel a jejich pečlivým uplatňováním zejména u „novějších“ členů EU. Nad cílem Evropské unie se zamýšlí poradenská společnost Arthur D. Little, která vypracovala studii na toto téma.

Fungování trhu v EU lze ilustrovat na rychle rostoucích objemech obchodů v obchodních zónách, rostoucí likviditě a konvergenci cen napříč Evropou. Největší obchodní zóna TTF v posledních letech zaznamenává 25% až 30% nárůst objemů a likvidita trhu se pohybuje na 55ti až 60ti násobku fyzických dodávek. Počet národních trhů, na kterých se cena plynu liší od TTF o méně než 1 EUR/MWh, se rapidně zvyšuje, například mezi lety 2014 a 2015 se tento počet zdvojnásobil z 6 na 12 a zahrnuje i Českou republiku.

EK plánuje pozměňovací návrh

Evropská komise v návaznosti na výše zmíněné úspěchy plánuje v pozměňovacím návrhu Třetí směrnice o obchodu s plynem rozšířit její působnost i o regulaci importních plynovodů, které přepravují plyn ze zemí původu do Evropské unie. Zřejmě se bude jednat pouze o podmořské plynovody. Arthur D. Little vydává studii, která analyzuje cíle Evropské komise, patrně motivující i tento pozměňovací návrh a vyhodnocuje pravděpodobnost jejich naplnění.

„Je důležité si uvědomit, že i když dnes trh funguje velice dobře, proces liberalizace již trvá desítky let. Za účelem projevení pozitivních efektů legislativa v minulosti vyžadovala několik revizí a soudních rozhodnutí,“ říká Tomáš Dzurilla, manažer energetické praxe Arthur D. Little. „Historicky, úspešnost legislativy a regulace byla závislá na mnoha faktorech včetně pečlivosti transpozice, právní vymahatelnosti nebo odporu stávajících hráčů na trhu. Právě chybějící právní moc nad všemi subjekty, kterých se toto rozšíření regulace týká, může být zásadní překážkou k naplnění vytýčených cílů“ dodává Dzurilla.

Komise míří v pozměňovacím návrhu na čtyři cíle: konkurenční trh s plynem, zvýšení ekonomické efektivity, nižší náklady pro konečné spotřebitele a zvýšená „bezpečnost“ dodávek. Tyto cíle se snaží dosáhnout zejména aplikováním čtyř základních principů. Studie vyzdvihuje několik důvodů, proč aplikace těchto základních principů zřejmě nebude úspěšná.

Čtyři důvody, proč EU zřejmě cíle nesplní

Přístup třetích stran do infrastruktury nebude mít významný vliv na dodávky plynu, protože pro importní tranzitní plynovody neexistují geograficky alternativní producenti plynu (země). Navíc, Směrnice o obchodu s plynem nemá dopad na tržní struktury v dodavatelských zemích. Jedná se o převážně monopolní koncese na export plynu.

Dalším důvodem je unbundling. Ten může být nadbytečný, neboť dotčené podmořské úseky plynovodů jsou již vlastněny a provozovány samostatnými právnickými osobami.

Transparentnost již byla dosažena prostřednictvím síťových kodexů na vstupních bodech do obchodních zón v EU a nemá žádnou praktickou hodnotu před těmito body.

Posledním a neméně důležitým důvodem je regulace přepravních tarifů, která může být efektivní při zveřejňování komponentu ceny plynu za přepravu. Vzhledem k tomu, že plyn musí obstát v tržním prostředí po dodání do EU, regulace importních přepravních tarifů zřejmě nepřinese žádné skutečné přínosy pro spotřebitele.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Jaro klepe na naše skříně. Oblékněte děti do nové barevné kolekce F&F
Jaro klepe na naše skříně. Oblékněte děti do nové barevné kolekce F&F

Jaro máme v plném proudu, a tak je nejvyšší čas vybavit své ratolesti pohodlným, kvalitním a zároveň trendy oblečením. Co třeba vyzkoušet novou...