2. srpna 2013 12:14 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Litvínovská uhelná získá Chvaletice v září, prodeji už nic nebrání

Elektrárna Chvaletice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektrárna Chvaletice | foto: Reprofoto

PRAHA Evropská komise schválila prodej elektrárny Chvaletice, kterou od energetické společnosti ČEZ získá Litvínovská uhelná. Prodej už dříve schválil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Litvínovská uhelná převezme hnědouhelnou elektrárnu 2. září.

Schválení transakce českým antimonopolním úřadem a Evropskou komisí bylo nutné k tomu, aby ČEZ mohl elektrárnu o výkonu 800 megawattů prodat. ÚOHS prodej posvětil už v květnu, schválení od komise získal ČEZ v pátek.

Potvrzením prodeje Chvaletic také definitivně končí řízení, které Evropská komise vedla s ČEZ kvůli podezření ze zneužívání tržní síly na trhu výroby elektřiny, uvedla mluvčí společnosti Barbora Půlpánová.

ČTĚTE TAKÉ:

ČEZ se v rámci dohody s komisí o narovnání zavázal, že prodá nejméně jednu hnědouhelnou elektrárnu o výkonu 800 megawattů. O prodeji Chvaletic Litvínovské uhelné rozhodl letos v březnu.

Litvínovská uhelná v soutěži o elektrárnu porazila Energetický a průmyslový holding, který měl o Chvaletice rovněž zájem. Prodejní cena činí 4,12 miliardy korun, k tomu ČEZ navíc každoročně získá i 90 procent z tržní ceny povolenek na emise oxidu uhličitého přidělovaných zdarma elektrárně Chvaletice.

Exkurze v lomu ČSA

Litvínovská uhelná má na tuzemském trhu s hnědým uhlím podíl deset až 15 procent. Nový majitel Chvaletic chce elektrárnu dlouhodobě provozovat. ČEZ přitom plánoval její uzavření v roce 2015. Litvínovská uhelná letos v dubnu uvedla, že bude mít motivaci vyrábět více energie, což by podle firmy mělo napomáhat ke zlevnění elektřiny na trhu.

Litvínovské uhelné patří severočeský hnědouhelný lom ČSA, ze kterého už v minulosti pocházela část uhlí pro Chvaletice. Společnost zdůrazňuje, že akvizicí Chvaletic nebude omezen žádný z jejích zákazníků a že Litvínovská uhelná dostojí všem svým smluvním závazkům na dodávky uhlí.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz