22. května 2015 11:55 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Stát zvítězil v prvním sporu se solárníky. Nová daň platí

Především u zemních instalací se dá účinnost zvýšit sledovacími systémy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Především u zemních instalací se dá účinnost zvýšit sledovacími systémy... | foto: Lidovky.cz

PRAHA Energie ze slunce se stala pro Česko pořádně hořkým soustem, které si stát ukousl ve snaze vyrábět ekologickou elektřinu. Nejenže už na podpoře solárním investorům vyplatil desítky miliard korun, ale kvůli udělování licencí čelí desítkám žalob.

Čekají ji tak soudy a arbitráže, u nichž solárníci požadují odškodné za speciální solární daň. Právě ve vnitrostátních sporech o speciální desátek teď stát podle zjištění LN slaví první úspěch.

V prvním sporu, který dospěl k druhoinstančnímu rozhodnutí, totiž právníci Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových uhájili právo státu uvalit na výnosy solárních firem přechodnou dodatečnou 26procentní daň. Ta platila pro elektrárny uvedené do provozu v letech 2009 a 2010 od ledna 2011.

V tomto konkrétním sporu se státu postavila společnost BS Park II a žádala odškodné přesahující půl milionu korun plus úroky.

Odvolací Městský soud v Praze potvrdil už prvoinstanční rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 1, který žalobu zamítl,“ potvrdil LN mluvčí majetkového úřadu Pavel Hortig.

Společnost BS Park II, která je součástí čtvrtého největšího solárního komplexu v Česku na brněnském letišti v Tuřanech, požadovala odškodné s argumentem, že novela se speciální daní působila retroaktivně. Tím měla mimo jiné nabourávat právo firmy vlastnit majetek a pokojně jej užívat.

Podobných sporů nyní řeší Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových patnáct. Jediný BS Park II dospěl až k druhé instanci, proti jejímuž rozhodnutí už není odvolání. Firma má ale stále možnost zkusit dovolání k Nejvyššímu soudu. Kromě toho byl na úrovni prvoinstančního soudu vynesen ještě jeden verdikt, a to rovněž ve prospěch státu.

Celkem pak firmy ve svých vnitrostátních žalobách požadují po Česku 321 milionů korun a k tomu ještě úroky.

Adam  Junek

Autor

Adam Junekadam.junek@lidovky.czČlánky