Středa 21. října 2020svátek má Brigita 14 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Londýnská burza zastavila obchodování s akciemi NWR. V Praze spadly na 7 haléřů

Důl Darkov z portfolia černouhelné OKD. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Důl Darkov z portfolia černouhelné OKD. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

PRAHA Pražská a varšavská burza zpracovává požadavek těžební firmy NWR na zastavení obchodování s jejími akciemi. Na londýnské burze už bylo obchodování pozastaveno. Česká vláda stran sociální situace v dceřiné OKD vyčkává.

Na pražském akciovém trhu akcie aktuálně padají o 30 procent na sedm haléřů. Cenné papíry reagují na vývoj v těžební společnosti OKD, která v úterý podala k soudu sama na sebe insolvenční návrh. NWR je majitelem OKD.

Podle agentury Reuters pravděpodobným dopadem insolvence OKD bude, že zbytek skupiny NWR bude řádně rozpuštěn nebo rozdělen, a pokud se tak stane, lze očekávat minimální nebo nulové výnosy pro akcionáře NWR.

Už v úterý reagovaly akcie NWR propadem i o více než 40 procent. Nakonec zakončily obchodování se ztrátou 16,67 procenta na deset haléřů. Ve středu opět zamířily strmě dolů, propadaly se až o 30 procent.

Vláda počká na insolvenčního správce

Cílem české vlády je přispět ke stabilizaci situace OKD. Kabinet nyní vyčká na rozhodnutí soudu, který určí předběžného insolvenčního správce firmy. Na briefingu po ranním jednání rozšířeného předsednictva vlády to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

„Dohodli jsme se na tom, že na příštím jednání vlády, které bude příští středu, bude ministryně práce a sociálních věcí (Michaela Marksová, ČSSD) informovat o opatřeních, která jsou připravena v oblasti aktivní politiky zaměstnanosti včetně přípravy žádosti na čerpaní prostředků z evropského globalizačního fondu na rekvalifikace. Ministr průmyslu (Jan Mládek, ČSSD) by pak předložil návrh sociálních programů pro propuštěné horníky, pro případ, že bude docházet k propouštění,“ uvedl Sobotka.

Horníci. Ilustrační foto.

Příštího jednání vlády se podle premiéra zúčastní také předseda Českého báňského úřadu Martin Štemberka, aby ministry informoval o tom, jak bude v dolech v příštích dnech a měsících zajištěna bezpečnost. Možné mimořádné jednání celé vlády, o kterém v úterý mluvil Mládek, se podle Sobotky ale neuskuteční. Premiér ale počítá s tím, že se ministři na svých zasedání v příštích měsících budou situací v OKD zabývat pravidelně.

„Myslím, že jsme všichni čekali, že to dopadne insolvencí. Reorganizace v rámci insolvence je dobrá zpráva pro OKD, protože budou zmraženy závazky, které jsou pro společnost nevýhodné,“ řekl dnes ministr financí Andrej Babiš (ANO). Podle předsedy lidovců Pavla Bělobrádka bere vláda situaci velmi vážně. „Všechny resorty jsou připraveny se podílet na společném řešení, které bude výhodné především pro zaměstnance,“ uvedl.

Středečního jednání se kromě předsedů všech tří koaličních stran účastnili ještě Mládek, Marksová a ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO).

Na dotaz, zda existuje nějaký mechanismus, jak zajistit odbyt pro uhlí z OKD, aby se mohlo těžit co nejdéle, Mládek uvedl, že stát takové cesty samozřejmě hledat bude. „Stát je sice většinovým vlastníkem společnosti ČEZ, ta je ale veřejně obchodovaná. Její management proto musí fungovat s péčí řádného hospodáře. Budeme eventuálně hledat i jiné cesty,“ dodal.

OKD, která včetně dodavatelských firem dává práci zhruba 12 500 lidí, dluží podle insolvenčního návrhu více než 17 miliard korun, jeho majetek přitom nedosahuje ani sedmi miliard.

Případné uzavření dolů společnosti by ale mělo vliv také na tisíce míst v návazných profesích. V insolvenčním návrhu firma uvedla, že aby zamezila prohlubování své ztráty, hodlá mimo jiné do počátku příštího roku zavřít Důl Paskov a do konce roku 2018 Důl Lazy.

Kdo je ve hře o OKD.
Důl Darkov z portfolia černouhelné OKD.

Vstoupili jsme do nové fáze destrukce Západu, říká exprezident Klaus

Václav Klaus je editorem sborníku Sebedestrukce Západu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Současný vývoj na Západě mění dlouhodobé tendence společnosti směrem k laxnosti a k podceňování ekonomické dimenze...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Zapojte se do týdenního soutěžního kalendáře s decoDoma!
Zapojte se do týdenního soutěžního kalendáře s decoDoma!

Hledáte inspiraci pro zvelebení svého domova? Vítejte u decoDoma, kde najdete všechno od vybavení kuchyně, přes napínací potahy až po potřeby na...