Čtvrtek 4. března 2021svátek má Stela 11 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Lukašenko slavnostně zahájil provoz běloruské jaderné elektrárny. Sousední země se obávají o bezpečnost

Lukašenko již v pátek při slavnostním otevření třetí trasy minského metra... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lukašenko již v pátek při slavnostním otevření třetí trasy minského metra... | foto: Nikolai Petrov/BelTA Pool Photo via AP

Minsk  Běloruský vládce Alexandr Lukašenko v sobotu slavnostně zahájil provoz první jaderné elektrárny v zemi, kterou ale kritizují některé sousední země a obávají se o bezpečnost. Elektrárnu postavila ruská státní firma Rosatom a financovala ji Moskva prostřednictvím úvěru deset miliard USD (223,8 miliardy Kč), napsala agentura Reuters.

„Zdá se to být tak všední, jako když se postaví metro. Je to ale historický okamžik - země se stává jadernou mocností, „ citovala v sobotu Lukašenka státní tisková agentura BelTA.

Běloruský vládce Alexandr Lukašenko v sobotu slavnostně zahájil provoz první...
Stavba elektrárny rozděluje také Bělorusy, které těžce zasáhla černobylská...

Elektrárna se nachází blízko města Astravec, téměř 50 kilometrů od hlavního města Litvy Vilnius. Bělorusko začalo pouštět elektřinu z elektrárny do sítě na počátku tohoto týdne, což přimělo Litvu, aby zastavila dovoz elektřiny z Běloruska. Lotyšsko ve čtvrtek oznámilo, že obnovilo dovoz elektřiny z Ruska do pobaltských států, který byl pozastaven kvůli obavám, že jeho součástí může být i elektřina vyrobená v nové běloruské elektrárně.

Stavba elektrárny rozděluje také Bělorusy, které těžce zasáhla černobylská jaderná katastrofa v roce 1986. Představitel běloruské opozice Andrej Sannikov na Twitteru napsal, že elektrárna je „geopolitickou zbraní“ pro Lukašenka a Kreml proti Evropské unii a „radioaktivním nebezpečím pro Bělorusko a Evropu“.

Lukašenko již v pátek při slavnostním otevření třetí trasy minského metra prohlásil, že Bělorusko potřebuje ještě jednu jadernou elektrárnu, pokud se chce zbavit energetické závislosti na uhlí, ropě či plynu. Podle něj spuštění první jaderné elektrárny „je štěstí, je to dárek“.

Elektrárna má dva reaktory, každý o výkonu 1200 megawattů. Druhý reaktor by měl být připojen k síti v roce 2022. Část zařízení dodaly české firmy, mimo jiné armatury, čerpadla nebo potrubí.

Spuštění elektrárny přichází v době, kdy Běloruskem otřásají masivní protesty a stávky. Ty vyvolaly na začátku srpna prezidentské volby, které opozice považuje za zfalšované. Lukašenko, který je u moci od roku 1994, obvinění odmítá, stejně jako výzvy opozice k odstoupení.

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...