13. května 2015 12:13 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Majitel dolů OKD vydělal 26 milionů eur. V plusu je ale díky dluhopisu

Důl Karviná společnosti OKD. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Důl Karviná společnosti OKD. | foto: OKDČTK

AMSTERDAM Těžební společnost New World Resources (NWR), majitel černouhelné firmy OKD, vydělala za první tři měsíce roku 26 milionů eur, což je v přepočtu zhruba 712 milionů korun. Loni byla ve stejném období ve ztrátě 27 milionů eur.

K přehnanému optimismu ve zkoušeném odvětví ale není důvod.

Tržby společnosti NWR meziročně klesly o 22 procent na 135 milionů eur. Výsledek čistého zisku ovlivňuje jednorázová položka, bez které by společnost na začátku roku skončila ve ztrátě.

„Součástí čistého zisku je nehotovostní příjem ve výši 49 milionů eur v důsledku změny tržní hodnoty konvertibilního dluhopisu, který jsme vydali v rámci loňské restrukturalizace,“ uvedl finanční ředitel NWR Marek Jelínek. 

VÍCE K TÉMATU:

Podle něj jde o účetní vyjádření toho, že se změnila tržní hodnota části dluhu firmy. 

„Pokud upravíte čistý zisk o těchto 49 milionů eur z jednorázového výnosu, tak vám z toho vyjde ztráta,“ připustil Marek Jelínek. 

Kapitálovou restrukturalizací firmy dokončila NWR loni v říjnu. Jejím úkolem bylo odvrátit platební neschopnost podniku. Zahrnovala snížení hodnoty dluhopisů a výrazné rozmělnění akcionářských podílů.

Těžba na očekávání

Důvodem poklesu tržeb jsou podle Jelínka nižší ceny uhlí a také menší prodeje. Společnost za první tři měsíce 2015 prodala 1,56 milionu tun uhlí, což je o 18 procent méně než loni. 

Těžba klesla o pětinu na 1,78 milionu tun. Za celý rok 2015 plánuje vytěžit 7,5 až osm milionů tun uhlí. „Těžba v meziročním srovnání v prvním čtvrtletí klesla, nicméně byla vyšší, než jsme sami očekávali,“ dodal Jelínek.

Zdeněk Bakala

Zdeněk Bakala.

NWR již dříve uvedla, že letos plánuje snížit náklady o 80 milionů eur. Představitelé firmy také uvedli, že díky tomu, že se NWR daří snižovat náklady na Dole Paskov, je větší pravděpodobnost, že důl zůstane v provozu i po roce 2017. OKD předloni oznámila, že chce důl zavřít. 

Na valné hromadě NWR, která se konala 23. dubna, opustil vedení firmy podnikatel a investor Zdeněk Bakala. Bakalovi ale stále patří poloviční podíl ve skupině CERCL Mining, bývalé BXR Mining, která vlastní 50,5 procenta akcií NWR. 

Zbytek NWR drží institucionální investoři a drobní akcionáři. Podle některých analytiků hodlá možná Bakala NWR opustit úplně.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!