Čtvrtek 16. července 2020svátek má Luboš 19 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Majiteli Benziny hořelo v rafinériích, chyběla nafta. Pomohly státní rezervy

U čerpacích stanic se výpadky ve výrobě nakonec neprojevily (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy U čerpacích stanic se výpadky ve výrobě nakonec neprojevily (ilustrační foto). | foto: Reprofoto

PRAHA Dva požáry a s nimi spojené nucené odstávky v rafineriích Litvínov a Kralupy se nešťastně sešly v jednom měsíci. A ­protože jde o jediné české výrobny nafty, musel jejich vlastník a klíčový dodavatel pro český trh Unipetrol urychleně sehnat chybějící palivo jinde.

Firma, které patří i síť čerpacích stanic Benzina, se proto obrátila na státní společnost Čepro, která kromě vlastních zásob spravuje i část nouzového paliva České republiky. Potřebné desítky milionů litrů nafty nakonec tento státní distributor poskytl právě ze strategických rezerv země.

„Unipetrol nás oslovil, dodávky budou trvat měsíc,“ potvrdil pro LN v prosinci šéf společnosti Čepro Jan Duspěva. Předloni, kdy kvůli výbuchu byla několik měsíců odstavená rafinerie v Kralupech, byla situace ještě vážnější. I tehdy se podařilo Unipetrolu naftu sehnat z jiných zdrojů a ­šoféři nic nepocítili.

Podle Duspěvy jde o událost, k­ níž čas od času dojde a na kterou jsou jeho lidé připraveni.

Unipetrol (ilustrační foto)

Unipetrol (ilustrační foto)

„Nejedná se o nic nestandardního. Po dohodě se Správou státních hmotných rezerv (SSHR), na základě uzavřeného smluvního vztahu, dodáme na přelomu roku první desítky milionů litrů v ­rámci povoleného limitu,“ doplnil Duspěva. V průběhu ledna Čepro zmíněné množství nafty do nouzových zásob zase vrátí.

Kdyby byla palivová krize v ­zemi větší a Unipetrol by pro své zákazníky – především sítě čerpacích stanic – potřeboval ze státních rezerv více, musel by už získat souhlas české vlády. V tomto případě oznámil šéf Čepra výpůjčku pouze dopisem adresovaným vedení správy rezerv, protože se vešel do zákonného limitu.

CO SE STALO V UNIPETROLU

  • Kralupská i litvínovská rafinerie patří společnosti Unipetrol. Jejich výpadky logicky ovlivňují situaci na­ českém trhu.
  • Kralupy postihl 4. prosince požár, kvůli němuž byla na více než týden zastavena výroba nafty.
  • Problémy měla také rafinerie v­ Litvínově, která měla mít plánovanou odstávku právě do 4.­ prosince. Neplánovaně se však prodloužila zhruba o šest dnů.
  • Poté, co se Litvínov vrátil do plného provozu, postihly jednu z­ částí rafinerie exploze a požár.
  • Mimořádná událost způsobila pokles produkce na třetinu.

„Jsme v úzkém kontaktu s Unipetrolem i Čeprem a situaci neustále monitorujeme. Pokud bude potřeba, uvolníme nouzové zásoby přesně podle smluvních ujednání se společností Čepro,“ potvrdil šéf SSHR Pavel Švagr.

V praxi to znamená, že v rámci obměny nouzových rezerv, k níž by časem stejně muselo dojít, uvolní Čepro část naftových zásob českého státu na trh a v lednu je zase nahradí čerstvou várkou.

Nouzové zásoby země nikdy nesmí klesnout pod přesně stanovenou hranici, ať už jde o ropu, naftu, benzin, či letecký petrolej. Česko podle zákona udržuje tyto nouzové zásoby pro případ mimořádných situací, jako jsou záplavy, přerušení dodávek ropy nebo třeba i vojenské konflikty.

Lepší představu o tom, jaké množství motorové nafty si Unipetrol od Čepra „půjčil“, dávají následující čísla. Odebral řádově desítky milionů litrů a Česko musí mít v rámci předepsaného krizového scénáře na jeden den provozu celé země k dispozici přibližně 30 milionů litrů ropy či jejích produktů. Může tedy jít o­ relativně velké množství paliva.

Mimořádné výpadky ve výrobě nafty potvrdil pro LN i Unipetrol, který je klíčovým hráčem na českém trhu. Provozuje jediné dvě české rafinerie, v Kralupech a Litvínově, a lidé jej znají zejména díky provozování tradiční značky Benzina, která má v Česku kolem 400 poboček.

„V prosinci jsme zaznamenali neplánované odstávky našich výrobních zařízení, které měly vliv na objem vyrobené motorové nafty. Vzniklý stav jsme vyřešili, stejně jako u­ obdobných situací v minulosti, ve spolupráci s Čeprem,“ popsal mluvčí Unipetrolu Pavel Kaidl.

Ochrana před spekulanty

Zároveň zdůraznil přímou návaznost obou rafinerií na systém Čepra, což umožňuje Unipetrolu pružně reagovat a zajistit kontinuitu dodávek na trh. To je důležité i podle šéfa Čepra Duspěvy.

„Ve chvíli, kdy na trhu chybí palivo, začínají se některé společnosti předzásobovat,“ uvedl Duspěva. Tyto spekulativní nákupy pak logicky ovlivňují ceny. V tu chvíli může Čepro sehrát roli jakéhosi regulátora trhu, kdy na něj může uvolnit potřebné množství nafty či jiného paliva.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!