26. října 2012 17:36 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Zvládne Brazílie olympiádu? Blackout uvrhl miliony lidí do tmy

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: ČTK

BRASÍLIA Brazilské domácnosti na severovýchodě země postihl v noci na pátek masivní blackout. Bez elektrického proudu se ocitlo 53 milionů lidí. Podle agentury AP to byl nejrozsáhlejší výpadek elektřiny v této oblasti od roku 2001.

Blackoutu podle úřadů předcházel požár jedné z rozvoden v oblasti Amazonie. "Severovýchodní rozvodná síť totálně zkolabovala," citovala AP ministra energetiky Marcia Zimmermanna.

ČTĚTE TAKÉ:

Výpadek zasáhl více než čtvrtinu ze všech obyvatel téměř dvousetmilionové země. Na některých místech byli lidé bez elektřiny až čtyři hodiny do dnešního rána.

Řada z nich nemohla spát. Obyvatelé města Recife si podle AP stěžovali na to, že je kvůli nefunkčním ventilátorům trápí vedro a moskyti.

Starý problém

V letech 2001 a 2002 země prošla takzvanou blackoutovou krizí, když kvůli suchu neprodukovaly vodní elektrárny dostatek energie.

Části země tehdy trpěly řízeným omezením dodávek proudu.

Vláda zatím nezjistila příčiny série blackoutů posledních týdnů a ministr Zimmermann svolal už druhou krizovou schůzi během pěti týdnů.

Brazilská energetická infrastruktura zaostává za rychlým ekonomickým vzestupem země.

Od té doby sice země do elektrické sítě mohutně investovala, i nadále ale bude energetika klíčovou oblastí pro investice.

Do roku 2020 chce brazilská vláda postavit 48 nových vodních elektráren, aby nasytila zvýšenou poptávku po elektřině související s rychlým ekonomickým růstem.

Brazílie má však jeden akutní problém, který musí vyřešit co nejdříve. Výpadky proudu přispívají k obavám, že země bude mít potíže zvládnout pořadatelství dvou zásadních světových sportovních událostí: fotbalového mistrovství světa v roce 2014 a letní olympiády o dva roky později.

mevMartin Nevyhoštěný, ČTK