13. listopadu 2012 10:51 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Megalomanský evropský projekt solárních polí v Africe se hroutí

Na nevyužívaných plochách Sahary a Arábie vyroste pás slunečních elektráren | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na nevyužívaných plochách Sahary a Arábie vyroste pás slunečních elektráren | foto: Reprofoto

FRANKFURT Už druhá německá firma couvá z ambiciozního projektu Desertec v severní Africe. Od velikášského plánu na výstavbu solárních polí na Sahaře už minulý měsíc upustil největší evropský průmyslový koncern Siemens. Budoucnost projektu je tak nejistá.

„Ekonomická situace nám neumožňuje pokračovat ve členství,“ uvedla agentuře Reuters mluvčí společnosti Bosch. Upřesnila, že své členství v konsorciu Desertec Industrial Initiative firma ukončí do konce tohoto roku.

Bosch, který je největším světovým výrobcem automobilových součástek, v nedávném období boomu solární energetiky v Německu značně investoval do solárních kolektorů a panelů.

ČTĚTE TAKÉ:

Z německých akcionářů tak v konsorciu zatím zůstává zajišťovna Munich Re, energetické koncerny E.ON a RWE a Deutsche Bank. Siemens minulý měsíc oznámil, že končí s veškerými aktivitami v solárním byznysu včetně Desertecu, protože nenaplňují jeho zisková očekávání.

Energie pro Evropu z Afriky

Konsorcium pro Desertec bylo založeno v roce 2009 s vizí, že do roku 2050 bude spotřebu energie v Evropě až z pětiny krýt solární a větrná energie ze severu Afriky.

Plán v sumě 400 miliard eur, který byl odrazem předkrizových ambicí Evropy v rozvoji obnovitelných zdrojů, je nyní považován za příliš drahý, rizikový a velikášský.

Od loňského roku pochybnosti ohledně plánu zvyšují nepokoje a povstání takzvaného arabského jara.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz