4. května 2015 17:33 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Merkelová promluvila k zadržované české naftě: Je to v rukou soudu

Německá kancléřka Angela Merkelová na čtvrtečním summitu vůdců EU v Bruselu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německá kancléřka Angela Merkelová na čtvrtečním summitu vůdců EU v Bruselu... | foto: Reuters

BERLÍN Angela Merkelová promluvila největšímu problému, který mezi sebou Německo s Českem mají - státní naftě zadržované na německém území. Její vyjádření bylo ale velmi diplomatické.

Německo a Česká republika podle kancléřky spolupracují na tom, aby zlepšily postavení Prahy ve sporu o vlastnictví strategických zásob nafty, kterou mělo Česko uloženu ve skladu zkrachovalé společnosti Viktoriagruppe v bavorském Kraillingu. 

Angela Merkelová to řekla po pondělním jednání s českým premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). Podle něj je Praha připravena vlastnické právo na naftu doložit.

VÍCE O KAUZE:

Česko u Viktoriagruppe uskladnilo strategické zásoby nafty v hodnotě 1,2 miliardy korun. Insolvenční správce ale v dubnu předběžně všechny pohledávky českého státu vůči firmě popřel. 

Vláda následně oznámila, že je připravena domáhat se nafty soudní cestou.

Sklad firmy Viktoriagruppe v německém Krailingu.

Sklad firmy Viktoriagruppe v Krailingu.

„Podle našeho právního názoru bude klíčová otázka, do jaké míry bude možné zohlednit vlastnické nároky českého státu,“ řekla v pondělí Angela Merkelová. „Věc je teď v rukou soudu, ale Německo a Česká republika úzce spolupracují na tom, co by se ještě dalo udělat, aby se zlepšilo vlastnické postavení českého státu,“ dodala spolková kancléřka.

„V Německu máme uloženu velkou část našich naftových a přirozeně máme zájem, aby nebyly ohroženy konkurzem společnosti Viktoriagruppe,“ řekl Sobotka.

Německé vládě poděkoval za dosavadní spolupráci v případu.

Kromě samotné nafty má Česká republika za společností Viktoriagruppe i další pohledávky. 

Státní správa hmotných rezerv přihlásila pohledávky za dalších 300 milionů korun, mimo jiné za neuhrazené faktury, smluvní pokuty, penále a náklady na právní služby. Celní a daňové úřady nárokují až 300 dalších milionů korun.

Michal Pavec, ČTK
Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz