Sobota 4. července 2020svátek má Prokop 25 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Miliardář Bakala definitivně mizí z těžební NWR, firmu ovládnou Britové

Zdeněk Bakala. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdeněk Bakala. | foto: archiv MAFRA

AMSTERDAM Skupina CERCL, která je většinovým akcionářem těžební společnosti New World Resources a v níž má polovinu podnikatel Zdeněk Bakala, se rozhodla z uhelné firmy odejít. CERCL převede svůj podíl na ostatní akcionáře NWR, aby usnadnila restrukturalizaci majitele dolů OKD, který se kvůli propadu světových cen uhlí potýká s těžkými problémy.

Z představenstva NWR i z vedení všech firem NWR Group v této souvislosti odchází podnikatel Peter Kadas, který je Bakalovým partnerem. Odchází rovněž investiční bankéř Charles Harman, který po loňském Bakalově odchodu z vedení firmy zaujal jeho místo.

„CERCL se dohodla se společností (NWR), že převede všechny své akcie bezplatně na společnost, aby usnadnila proces restrukturalizace tím, že se sníží počet akcionářů zapojených do jednání a realizace dohod,“ uvedla NWR.

Novým většinovým vlastníkem se tak stanou společnosti, které dosud měly v NWR menšinový podíl.

Skupina Ad Hoc Group (AHG) sdružila tři britské investiční firmy a nyní má 60 procent hlasovacích práv. Její zástupci slíbili, že budou nadále podporovat OKD a spolupracovat s vládou a dalšími zainteresovanými stranami na stabilizaci podniku.

„Společnosti CERCL a Asental, které ovládá pan Bakala a společnost BXR, se shodly na vrácení všech akcií NWR a nebudou hrát žádnou roli v restrukturalizaci a záchraně OKD. Tento krok fakticky a oficiálně staví pana Bakalu a BXR mimo NWR a otevírá cestu k restrukturalizaci a obnově OKD společným úsilím AHG a státu,“ říká Roman Pařík, mluvčí AHG.

Bakala opustil představenstvo společnosti na loňské dubnové valné hromadě, nadále mu však patřil poloviční podíl ve skupině CERCL Mining, bývalé BXR Mining. Ta v lednu převedla kvůli vnitřní reorganizaci celý svůj podíl 50,5 procenta v NWR na svou dceřinou společnost CERCL Mining Holdings B.V. NWR navíc vydala 1,44 milionu nových akcií, čímž se pravděpodobně vlastnická struktura firmy neznámým způsobem změnila.

Na hraně bankrotu

NWR také sdělila, že loni meziročně prohloubila ztrátu na 223 milionů eur (zhruba šest miliard korun) z předloňského prodělku 21 milionů eur. Tržby firmě klesly o sedm procent na 630 milionů eur. NWR loni také klesla produkce i prodej uhlí.

NWR se v posledních letech kvůli klesajícím cenám uhlí na světových trzích potýká s velkými problémy. Těžba je i přes zavádění úsporných opatření ztrátová. Situací v její dceřiné společnosti OKD se proto zabývá i česká vláda.

Analytici navíc upozorňují na to, že NWR chybí hlavně hotovost, kvůli jejímuž nedostatku by firmě mohl hrozit brzy bankrot.

,

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!