10. ledna 2018 16:00 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Miliardová hrozba se naplnila. Němci žalují Česko, chtějí získat ‚naši‘ naftu

 • Poslat
 • Tisk
 • Redakce
 • 6Diskuse
Čerstvě stočená nafta z cisterny, která dorazila z Německa. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čerstvě stočená nafta z cisterny, která dorazila z Německa. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

PRAHA/KRAILLING Česko čeká vleklý soudní spor o státní majetek. Insolvenční správce padlé firmy Viktoriagruppe podal žalobu na vrácení rezervní nafty, o níž se v minulosti tato společnost starala. Zpochybňuje totiž, že by českému státu patřila. Její hodnota je zhruba miliarda korun.

V tuto chvíli ještě není jasné, zda žaloba zamíří na Správu státních hmotných rezerv (SSHR), ministerstvo financí nebo na jinou veřejnou instituci. Jisté je, že šlo o očekávanou událost a velkou hrozbu, která se nyní naplnila.

Pro Lidovky.cz ji potvrdil šéf správců rezerv Pavel Švagr. „Insolvenční správce nás informoval o tom, že žalobu podal. My se samozřejmě budeme právně bránit. Tato nafta je součástí nouzových zásob a podle zákona o SSHR je ve výlučném vlastnictví České republiky. Na každý litr té nafty máme fakturu, že jsme za ni zaplatili,“ prohlásil Švagr.

Jde o palivo, které v průběhu loňského do Česka převezlo 60 vlaků z německého skladu v Kraillingu, poblíž Mnichova. Tam Česko skladovalo zhruba 80 milionů litrů nafty od roku 2010, tuto službu včetně pravidelné obměny zajišťovala zkrachovalá firma Viktoriagruppe. Šlo o zásoby paliva na dva a půl dne fungování státu.

Společnost s německým názvem ale českými vlastníky se sama poslala do insolvence na konci roku 2014. Odvoz paliva následně zablokoval dosazený insolvenční správce firmy Mirko Möllen.

KRACH JMÉNEM VIKTORIAGRUPPE

 • Firma pro Česko od roku 2004 zajišťovala skladování a obměnu části nafty pro krizové situace. Od roku 2010 směla skladovat naftu i v německém Kraillingu.
 • V prosinci 2014 společnost vyhlásila úpadek.
 • V tu dobu české úřady zjistily, že ve skladech je méně nafty, než mělo být. Chybí 6,3 milionu litrů za zhruba 100 milionů korun.
 • Největším věřitelem firmy Viktoriagruppe je český stát: nárokuje si zhruba 600 milionů korun za daně a další poplatky.
 • V únoru 2016 povolil německý insolvenční správce odvoz nafty, ale státu nepotvrdil vlastnictví. Ponechal si možnost palivo vymáhat později. To v dané lhůtě udělal, poslal předžalobní výzvu.
 • Z Kraillingu vyjel poslední vlak s českou naftou na konci loňského listopadu. Náklady se vyšplhaly bezmála na 50 milionů korun.
 • Ve skladu zbývá dočerpat asi 420 kubíků, které nelze odvézt vlakem, pro část už přijely autocisterny.

K naftě se nemohl český stát téměř dva roky dostat. Správce Möllen sice předloni v zimě svolil k odvozu, ale zároveň si vymínil, že může vlastnictví paliva do roka a půl od podpisu dohody napadnout u soudu. Tuto hrozbu nyní naplnil.

Na první pohled není zcela zřejmé, proč se soudí o naftu, na níž má správa rezerv proplacené faktury. Věc se má z Möllenova pohledu tak, že v německém skladu mohlo dojít ke smísení českého paliva s naftou, která patřila přímo firmě Viktoriagruppe.

Pro toto tvrzení zatím správce nepředložil není žádný důkaz. Je však jasné, že Česko nyní - pokud nedojde k nějaké dohodě - čeká vleklý soudní spor.

Paradoxní také je, že největším věřitelem zkrachovalé společnosti je právě Česká republika, která přihlásila pohledávky za více než půl miliardy korun.

Jde o nároky správy rezerv, celníků a finančních správců za nezaplacené daně, neuhrazené faktury, náklady na právníky a pokuty pro Viktoriagruppe za různá prodlení.

„Vypadá to, že insolvenční správce hájí spíše své zájmy, než zájmy věřitelů. Soudní spor totiž znamená, že uzavření insolvence a vyplacení věřitelů se zase odloží. A jediný, kdo na tom vydělá, je insolvenční správce. Podle jeho zprávy z 29. září 2017 si už od začátku insolvence vyúčtoval z podstaty za své služby a za služby právníků 2,4 milionu eur, což je přes 60 milionů korun. O to méně pak zbyde na věřitele,“ dodal předseda SSHR Švagr.

 • 6Diskuse


Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky


Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem řady kampaní a přednášek je především poukázat na to, že rakovina prsu může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Včasné nalezení nádoru značně zvyšuje šanci uzdravení.