Pátek 14. srpna 2020svátek má Alan 28 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Ministerstva chtějí rozbít 'monopol' dodavatele elektřiny

Elektřina (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektřina (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PRAHA  Kdyby energetická společnost Pražská energetika (PRE) přerušila dodávky elektrického proudu, v Česku by nastalo téměř bezvládí. Bez dodávky proudu by se buď úplně nebo částečně ocitlo 11 ze 14 ministerstev a také obě budovy parlamentu i Úřad vlády.

Zatímco domácnosti se postupně od velkých energetických gigantů odvracejí – letos za tři čtvrtiny roku vyměnil dodavatele proudu každý desátý zákazník – vládní úřady zůstávají věrné PRE.

Smlouvy, na jejichž základě proud odebírají, jsou v některých případech letité. Například smlouvy, které PRE uzavřela s Poslaneckou sněmovnou či s ministerstvem zahraničí, jsou staré čtyři roky.

NEJÚSPĚŠNĚJŠÍ ÚČASTNÍCI VEŘEJNÝCH SOUTĚŽÍ NA DODÁVKY ENERGIÍ

Nejúspěšnější účastníci veřejných soutěží na dodávky energií

 
Většina z vládních institucí zatím nereagovala na nabídku alternativních dodavatelů. Argumentují tím, že ceny nasmlouvaných dodávek jsou výhodné, a také tím, že velký dodavatel je důležitý pro spolehlivost dodávek.

„Vzhledem k nerovnoměrnému odběru elektrické energie v rámci velkoodběrů je pro ministerstvo financí nutné mít nasmlouvaného většího dodavatele, který dokáže bez problémů tyto výkyvy řešit,“ říká například mluvčí ministerstva financí Jakub Haas.

Ministerstva chystají výběrová řízení

Tlak na úspory nákladů ve veřejném sektoru by ale již v příštím roce mohl zpřístupnit elektrické rozvody ve vládních budovách většímu množství alternativních dodavatelů. Několik ministerstev – například resorty zdravotnictví, průmyslu a obchodu, školství či kultury – připravuje nové veřejné zakázky na dodávky elektřiny.

„Jediným kritériem je cena,“ přiznává mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň. Vysoutěžit nové dodavatele chtějí státní úřady na kladenské Českomoravské energetické burze. Na ní již získalo nové dodavatele na příští rok i ministerstvo spravedlnosti a v příštím roce se na burzu chce obrátit i ministerstvo pro místní rozvoj.

Snaha o úspory ve výdajích státního sektoru na energie přiměla ministerstvo obchodu vyjednávat s ministerstvem financí o umožnění využívat tzv. energetické služby se zaručenou úsporou (EPC) ve veřejném sektoru. EPC spočívá v úpravách budov, např. v jejich zateplování či modernizaci energetické infrastruktury. „Metoda EPC představuje velmi efektivní způsob, jak ušetřit jak energie, tak náklady,“ říká mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Jiří Sochor.

Výhoda nebo skryté financování?

Státní instituce ji ale kvůli legislativním pravidlům financování ve veřejném sektoru dosud využívat nemohou. Náklady na zavedení systému EPC totiž hradí dodavatel a splátky získává postupně z realizovaných úspor. V podstatě tak poskytne provozovateli dané budovy odběratelský úvěr.

To je ale považováno za takzvané skryté financování, které firmy ve státním sektoru využívat nemohou. Zákaz ale nemusí trvat dlouho. „V současné době probíhají pracovní jednání s ministerstvem financí s cílem najít a připravit mechanismus, který by státní správě umožnil tuto metodu využívat,“ řekl Sochor.

ČTĚTE TAKÉ:

Umožnění zavádět metodu EPC do státní správy by státu dlouhodobě přineslo větší úspory než změny dodavatelů energií, tvrdí Ivo Slavotínek, předseda Asociace poskytovatelů energetických služeb (APES), která se zaváděním metody EPC zabývá.

„V posledních letech se začaly využívat aukce s elektřinou, protože ceny energie začaly mírně padat. Vysoutěžit nového dodavatele elektřiny znamená uspořit tisíce korun. S vnitřní energetickou technologií budov se ale nestane nic a kvůli její neefektivnosti se spotřebovává více energie, než kolik je nutné. Metoda EPC umožní státu v horizontu osmi až deseti let realizovat úspory v řádu desítek miliard korun,“ říká Slavotínek.

Uplatnění metody EPC již chystají i některá ministerstva. Ministerstvo školství doporučilo svým příspěvkovým organizacím, aby metodu zaváděly. Využívá ji např. Národní divadlo. Objekty, ve kterých lze metodu využít, již vytipovává také ministerstvo vnitra.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!