27. dubna 2015 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Mírná zima ušetří lidem tisíce. Pro teplárny nejhorší sezona za 25 let

Úspora za topení by mohla vyšplhat až k třem tisícům korun. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úspora za topení by mohla vyšplhat až k třem tisícům korun. | foto: Shutterstock

PRAHA Dodávky tepla většiny tepláren se v letošní zimní sezoně opět snížily, lidé by tak měli za tepelnou energii ušetřit. Vyplývá to z informací firem a Teplárenského sdružení České republiky (TSČR). Podle sdružení by mohli lidé loni za teplo ušetřit dva až tři tisíce korun.

Mluvčí TSČR Pavel Kaufmann řekl, že přeplatky dostávají lidé za spotřebu za celý rok, nikoliv za zimu. „Aktuální vyúčtování je za kalendářní rok 2014, a ten byl celý výjimečně teplý,“ uvedl. Podle výše záloh a dosažených úspor by mohli lidé loni za teplo ušetřit dva až tři tisíce korun, dodal.

Skončená zima byla podle něj ohledně spotřeby tepla skoro stejná jako předchozí, jen měla jiný charakter. V meziročním porovnání byla teplejší zhruba do poloviny ledna, chladnější počasí od konce ledna do konce dubna spotřebu dorovnalo.

Díky mírné zimě ušetřili například lidé napojení na velké teplárny v Libereckém kraji. Třeba v České Lípě spotřebovala průměrná domácnost napojená na Českolipskou teplárenskou za zimu zhruba o dva gigajouly tepla méně než loni, což může představovat úsporu kolem 1400 korun.

Spotřebitelé ušetřili i podle Pražské teplárenské. Společnost uvedla, že dodala podle předběžných údajů od loňského září do letošního března o zhruba tři procenta méně tepelné energie než za stejné období před rokem. Sníženou dodávku tepla zaznamenala například i Teplárna Otrokovice.

Jako nejhorší za poslední čtvrtstoletí hodnotí končící zimu vedení Plzeňské teplárenské, největšího dodavatele tepla na západě Čech. Propad v prodejích tepla je zhruba 20 procent oproti běžným letům podle generálního ředitele městské teplárny Tomáše Drápely a výrobního ředitele Zdeňka Dongrese.

„Byla to nejhorší teplárenská sezona za 15 let, co jsem v teplárně, a to jak s počasím, tak s cenami elektřiny na trhu,“ uvedl. Byla ještě o něco horší než loňská, která už byla extrémně teplá. Podle Drápely to byla pro teplárenskou společnost nejslabší zima za 25 let.

„Loňský zisk odpovídá roku 2007 (následující roky se zvyšoval). Je tedy výrazně nižší, ale mají to naprosto všechny energetické společnosti, ať už je to dané v teplárenství teplou zimou, nebo extrémně nízkými cenami elektřiny na lipské burze. Období zlatých slepic a hojnosti pro energetiku už jsou nenávratně pryč,“ řekl Drápela.

Počasí ovlivňuje dvě třetiny nákladů

Našly se ale i teplárny, které za zimu prodaly meziročně více. Teplárny Brno prodaly od prosince do března, tedy v hlavní topné sezóně, 2,1 milionu gigajoulů tepla, což je o čtyři procenta meziročně více.

Roční spotřeba tepla průměrné české domácnosti v bytovém domě je přibližně 30 gigajoulů (GJ). Z toho 20 GJ se spotřebuje na vytápění a deset GJ na ohřev teplé vody, počasí nemá na spotřebu tepla pro ohřev vody prakticky žádný vliv. Z účtu za teplo tak počasí dokáže ovlivnit zhruba dvě třetiny nákladů.

Podle dat Českého hydrometeorologického ústav byl loňský rok nejteplejší za posledních 54 let, tedy v celé historii měření průměrné teploty pro území Česka. Průměr loňských teplot činil 9,4 stupně Celsia, dva stupně nad dlouhodobým průměrem za roky 1961 až 1990.

Lidovky.cz, ČTK