10. listopadu 2014 11:03 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Na plný plyn do Asie: Moskva jedná s Japonci o podmořském plynovodu

Zemní plyn (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zemní plyn (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

MOSKVA/TOKIO Ruský plyn má namířeno na další asijské odbytiště. Národní podnik Gazprom oznámil, že vyjednává s Japonskem o zřízení podmořského plynovodu. Zpráva se objevila jen den poté, co Moskva podepsala rozšíření dodávek strategické suroviny do Číny.

Asie se tak pro Gazprom stává alternativou, v Evropě jej brzdí západní sankce. Plynový obchod s Japonskem by se mohl rozjet navzdory napjatým diplomatickým vztahům obou zemí.

Stavbu podmořského plynovodu údajně navrhla japonská strana. Tvrdí to šéf ruského plynárenského gigantu Gazprom Alexej Miller. Jeho slova zazněla na summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) v Pekingu.

ČTĚTE TAKÉ:

 Miller podle ruské agentury Interfax dodal, že Gazprom tento návrh studuje. Rusko nyní pracuje na snížení své závislosti na evropském trhu, a to zejména pomocí dodávek do Číny.

O výstavbě plynovodu z Ruska do Japonska se spekuluje už několik desetiletí. Jeho realizaci by mohl zkomplikovat například spor, který země vedou kvůli Kurilským ostrovům v Tichém oceánu.

Sovětská armáda se ostrovů zmocnila na konci druhé světové války. Od té doby tento územní spor kazí diplomatické vztahy mezi oběma zeměmi a brání podpisu mírové smlouvy mezi Ruskem a Japonskem.

Čína předčí Evropu

Rusko nyní čím dál více přesunuje pozornost k asijským trhům poté, co se stalo terčem sankcí západních zemí kvůli svému postupu vůči Ukrajině.

V neděli podepsalo v Pekingu rámcovou smlouvu u o dalších dodávkách ruského plynu do Číny, a to takzvanou západní cestou. Podle Millera by se Čína díky těmto dodávkám mohla stát větším odběratelem ruského plynu než Evropa.

Západní cestou by měl proudit plyn z nalezišť v západní Sibiři. Dodávky by v rámci plánovaného třicetiletého kontraktu měly dosahovat 30 miliard krychlových metrů plynu ročně. Podle šéfa Gazpromu již byly sjednány hlavní podmínky kontraktu, včetně časového harmonogramu po výstavbu plynovodu Altaj.

Gazprom již dříve podepsal dohodu, podle které má do Číny dodávat takzvanou východní cestou 38 miliard krychlových metrů plynu ročně. Tato dohoda v hodnotě 400 miliard dolarů počítá s přepravou plynu z nalezišť ve východní Sibiři pomocí plynovodu Síla Sibiře, který je od září ve výstavbě.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!