11. května 2012 20:11 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Musilová: Za pět let se lidem vyplatí vyrobit si elektřinu doma

Zuzana Musilová, výkonná ředitelka České fotovolatické průmyslové asociace | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zuzana Musilová, výkonná ředitelka České fotovolatické průmyslové asociace | foto: www.czepho.cz

PRAHA "Obnovitelné zdroje energie mají obrovský potenciál. Jenom fotovoltaické elektrárny umístěné na ideálních střechách jsou schopné pokrýt až 50 procent celkové spotřeby elektřiny v ČR. Rozvoj vlastní výroby elektřiny by mohl mít potenciálně významný vliv na poptávku lidí po elektřině ze sítě," řekla v on-line rozhovoru pro Lidovky.cz Zuzana Musilová, ředitelka České fotovoltaické průmyslové asociace (CZEPHO).

Za omezováním připojování fotovoltaických elektráren stojí přitom podle Musilové politické, nikoli technické důvody.

Zuzana Musilová odpovídala čtenářům on-line mimo jiné na to, jaký přínos má fotovoltaika pro spotřebitele a proč bychom ji měli podporovat, kdy se cena elektřiny z obnovitelných zdrojů vyrovná ceně elektřiny pro koncového zákazníka nebo kdo v Česku vlastní nejvíc fotovoltaických elektráren. Odhadla také, kolik by sektor fotovoltaiky mohl v budoucnu zaměstnat lidí v případě, že by stát dál rozumně podporoval rozvoj malých střešních elektráren.

ON-LINE ROZHOVOR SE ZUZANOU MUSILOVOU SI PŘEČTĚTE ZDE:

"Fotovoltaické elektrárny pokryjí spotřebu i v zimě"

"Cena elektřiny kontinuálně roste. Za dalších pět let lze očekávat, že vzroste až o 25 procent. Pak bude pro člověka levnější si elektřinu vyrobit např. ve fotovoltaické elektrárně než ji nakoupit ze sítě," shrnuje Musilová, v čem vidí nejvýznamnější přínos fotovoltaiky pro spotřebitele. Doplnila také, že fotovoltaické systémy jsou schopné pokrýt spotřebu domu i v obdobích, kdy nesvítí slunce, tedy od března do října.

Kde je nejvíce fotovoltaických elektráren v Česku?

88 procent fotovoltaických elektráren, což představuje více než 11000 instalací, je na střechách rodinných domů a malých a středních firem. Jedná se malé elektrárny do 100kWp výkonu, proto jejich celkový podíl je pouze cca 12 % na celkovém instalovaném výkonu. Největší objem instalovaného výkonu drží v rukách společnost ČEZ, říká Musilová. 

Tržní cenu elektřiny z fotovoltaických elektráren nelze ale stanovit v situaci, kdy elektřina není obchodována na burze. "Toto řeší nový zákon o podporovaných zdrojích, který obchodování umožňuje a po dosažení konkurenceschopnosti zde bude elektřina prodávána čistě na základě tržních principů," vysvětluje Musilová.

Snižování dotací na obnovitelné zdroje podporuje konkurenceschopnost

Odbourávání státních dotací jde v zahraničí podle Musilové ruku v ruce se snižováním nákladů na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů a jejich radikální tempo v posledních letech dokresluje, jak rychle spěje sektor ke konkurenceschopnosti. "Krachy, ke kterým došlo v posledním roce, jsou zapříčiněné zvýšením konkurence ze strany čínských výrobců. Povede v budoucnu k vytříbení zrna od plev na evropském trhu a dalšímu poklesu cen i evropských komponentů."

solarní elektrárna

Solární elektrárna

"V sektoru obnovitelných zdrojů vzniknou desítky tisíc pracovních míst"

Musilová odhaduje, že by počet lidí zaměstnaných v sektoru obnovitelných zdrojů energie mohl růst na několik desítek tisíc, pokud dojde k jeho rozvoji. V současné době sektor zaměstnává 15 tisíc lidí. "Pracovní místa se vytvářejí zejména v regionech v souvislosti s rozvojem střešních instalací, např. v instalačních firmách, v distribuci komponentů apod.," uzavírá Musilová.

Poslanci tento týden stvrdili zákon o obnovitelných zdrojích

Zákon v jednom předpisu soustřeďuje podporu pro obnovitelné zdroje, druhotné zdroje a kombinovanou výrobu elektřiny a tepla z obnovitelných zdrojů. Mezi podporované zdroje energie zahrnuje i biometan. Vedle podpory výroby biometanu zákon ponechává povinnost vykoupit elektřinu z obnovitelných zdrojů i u těch provozovatelů, u kterých ze zákona koncem roku skončí příslušné smlouvy.

Podle ministerstva průmyslu a obchodu bylo zavedení nové legislativy spojeno s evropskou směrnicí a měla platit již dříve. Při zachování dosavadního stavu by hrozila Česku žaloba ze strany Evropské komise a finanční sankce. Podpora všech zdrojů v novém zákoně je také podle ministerstva podmíněna splněním řady podmínek, které povedou k energeticky efektivnímu využívání těchto zdrojů.

VÍCE ČTĚTE ZDE

rkaŠárka Bláhová