Neděle 27. září 2020svátek má Jonáš 12 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Musilová: Za pět let se lidem vyplatí vyrobit si elektřinu doma

Zuzana Musilová, výkonná ředitelka České fotovolatické průmyslové asociace | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zuzana Musilová, výkonná ředitelka České fotovolatické průmyslové asociace | foto: www.czepho.cz

PRAHA "Obnovitelné zdroje energie mají obrovský potenciál. Jenom fotovoltaické elektrárny umístěné na ideálních střechách jsou schopné pokrýt až 50 procent celkové spotřeby elektřiny v ČR. Rozvoj vlastní výroby elektřiny by mohl mít potenciálně významný vliv na poptávku lidí po elektřině ze sítě," řekla v on-line rozhovoru pro Lidovky.cz Zuzana Musilová, ředitelka České fotovoltaické průmyslové asociace (CZEPHO).

Za omezováním připojování fotovoltaických elektráren stojí přitom podle Musilové politické, nikoli technické důvody.

Zuzana Musilová odpovídala čtenářům on-line mimo jiné na to, jaký přínos má fotovoltaika pro spotřebitele a proč bychom ji měli podporovat, kdy se cena elektřiny z obnovitelných zdrojů vyrovná ceně elektřiny pro koncového zákazníka nebo kdo v Česku vlastní nejvíc fotovoltaických elektráren. Odhadla také, kolik by sektor fotovoltaiky mohl v budoucnu zaměstnat lidí v případě, že by stát dál rozumně podporoval rozvoj malých střešních elektráren.

ON-LINE ROZHOVOR SE ZUZANOU MUSILOVOU SI PŘEČTĚTE ZDE:

"Fotovoltaické elektrárny pokryjí spotřebu i v zimě"

"Cena elektřiny kontinuálně roste. Za dalších pět let lze očekávat, že vzroste až o 25 procent. Pak bude pro člověka levnější si elektřinu vyrobit např. ve fotovoltaické elektrárně než ji nakoupit ze sítě," shrnuje Musilová, v čem vidí nejvýznamnější přínos fotovoltaiky pro spotřebitele. Doplnila také, že fotovoltaické systémy jsou schopné pokrýt spotřebu domu i v obdobích, kdy nesvítí slunce, tedy od března do října.

Kde je nejvíce fotovoltaických elektráren v Česku?

88 procent fotovoltaických elektráren, což představuje více než 11000 instalací, je na střechách rodinných domů a malých a středních firem. Jedná se malé elektrárny do 100kWp výkonu, proto jejich celkový podíl je pouze cca 12 % na celkovém instalovaném výkonu. Největší objem instalovaného výkonu drží v rukách společnost ČEZ, říká Musilová. 

Tržní cenu elektřiny z fotovoltaických elektráren nelze ale stanovit v situaci, kdy elektřina není obchodována na burze. "Toto řeší nový zákon o podporovaných zdrojích, který obchodování umožňuje a po dosažení konkurenceschopnosti zde bude elektřina prodávána čistě na základě tržních principů," vysvětluje Musilová.

Snižování dotací na obnovitelné zdroje podporuje konkurenceschopnost

Odbourávání státních dotací jde v zahraničí podle Musilové ruku v ruce se snižováním nákladů na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů a jejich radikální tempo v posledních letech dokresluje, jak rychle spěje sektor ke konkurenceschopnosti. "Krachy, ke kterým došlo v posledním roce, jsou zapříčiněné zvýšením konkurence ze strany čínských výrobců. Povede v budoucnu k vytříbení zrna od plev na evropském trhu a dalšímu poklesu cen i evropských komponentů."

solarní elektrárna

Solární elektrárna

"V sektoru obnovitelných zdrojů vzniknou desítky tisíc pracovních míst"

Musilová odhaduje, že by počet lidí zaměstnaných v sektoru obnovitelných zdrojů energie mohl růst na několik desítek tisíc, pokud dojde k jeho rozvoji. V současné době sektor zaměstnává 15 tisíc lidí. "Pracovní místa se vytvářejí zejména v regionech v souvislosti s rozvojem střešních instalací, např. v instalačních firmách, v distribuci komponentů apod.," uzavírá Musilová.

Poslanci tento týden stvrdili zákon o obnovitelných zdrojích

Zákon v jednom předpisu soustřeďuje podporu pro obnovitelné zdroje, druhotné zdroje a kombinovanou výrobu elektřiny a tepla z obnovitelných zdrojů. Mezi podporované zdroje energie zahrnuje i biometan. Vedle podpory výroby biometanu zákon ponechává povinnost vykoupit elektřinu z obnovitelných zdrojů i u těch provozovatelů, u kterých ze zákona koncem roku skončí příslušné smlouvy.

Podle ministerstva průmyslu a obchodu bylo zavedení nové legislativy spojeno s evropskou směrnicí a měla platit již dříve. Při zachování dosavadního stavu by hrozila Česku žaloba ze strany Evropské komise a finanční sankce. Podpora všech zdrojů v novém zákoně je také podle ministerstva podmíněna splněním řady podmínek, které povedou k energeticky efektivnímu využívání těchto zdrojů.

VÍCE ČTĚTE ZDE

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Maminky, nenechte si ujít testování dětské kosmetiky sebamed Baby!
Maminky, nenechte si ujít testování dětské kosmetiky sebamed Baby!

Pokožka vašeho miminka si zaslouží jen tu nejlepší péči. Vyzkoušejte s námi řadu sebamed Baby, která byla vyvinuta speciálně pro potřeby citlivé...