Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Můžete se těšit. Účet za elektřinu brzy rekordně zlevní

Elektřina - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektřina - ilustrační foto. | foto: Michael SohnČTK

PRAHA České domácnosti se mohou po Novém roce těšit na levnější elektřinu. Razantní zlevňování už oznámili dva největší dodavatelé ČEZ a Pražká energetika. A e.on s RWE v trendu nižších cen budou pokračovat. Levnější poplatky slibuje i Energetický regulační úřad.

ČEZ plánuje od 1. ledna snížit cenu silové elektřiny ve svém nejpoužívanějším tarifu Comfort o 15 procent. PRE zlevní o 14,4 procent už od prosince. Silová elektřina tvoří asi 45 procent výsledné ceny, zbytek připadá na regulované složky, jako jsou poplatek za distribuci nebo příspěvek na obnovitelné zdroje energie.

Zákazníci tak podle spotřeby mohou ušetřit od několika set až do několika tisíc korun ročně. Konečná výše úspor přitom bude záležet na listopadovém rozhodnutí Energetického regulačního úřadu, který výši poplatků zveřejní v listopadu.

Vyberte si nejlevnějšího dodavatele

Za měsíc také zveřejní nový ceník další energetická společnost – e.on – která působí především v Jihočeském a Jihomoravském kraji. Také ona plánuje účty za elektřinu snížit. RWE zatím nabídku konkurence nekomentuje. Již dříve však firma oznámila, že nový ceník bude "odpovídat aktuálním a očekávaným cenám na trhu".

Nižší ceny díky konkurenci

Proč silová elektřina zlevňuje? Vedle rostoucí konkurence to umožnily dvě věci. "Velmi výrazný pokles velkoobchodního trhu s elektřinou, kdy došlo v posledním roce k významnému snížení cen," uvedl v úterý předseda představenstva a generální ředitel PRE Pavel Elis. Druhým faktorem byl podle něj menší rozdíl ceny elektřiny dokupované ve špičce.

"Například v nejužívanějším Klasik 24 je zlevnění za kilowatthodinu silové elektřiny proti ceně letošního roku téměř 15 procent," poznamenal Elis. "Pomineme-li víkendovou sazbu se slevou 19 procent, tak k nejvyššímu snížení ceny silové elektřiny dochází u tarifu Kombi 16, který využívají domácnosti pro topení a ohřev vody. Tam dosahuje sleva 18 procent proti letošku," dodal šéf společnosti.

Kolik můžete ušetřit

Běžná domácnost žijící v pražském bytě by podle odhadu RWE měla ušetřit přes 1500 korun za rok. Domácnosti v rodinných domech využívající elektřinu také pro ohřev vody a vytápění asi 7000 korun.

Nejvíce pak ušetří uživatelé tepelných čerpadel, a to téměř 9000 korun ročně. Pokles ceny se má podle PRE týkat také zákazníků se zafixovanou cenou v nabídce pro letošní podzim.

U podnikatelů se slevy pohybují v rozmezí 12 až 17 procent, zatímco u domácností to je 12 až 19 procent. Například malé pekařství se spotřebou 50 MWh by podle Elise mohlo uspořit přes 20 tisíc korun.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!