Pondělí 10. května 2021svátek má Blažena 26 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Můžete se těšit. Účet za elektřinu brzy rekordně zlevní

Elektřina - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektřina - ilustrační foto. | foto: Michael SohnČTK

PRAHA České domácnosti se mohou po Novém roce těšit na levnější elektřinu. Razantní zlevňování už oznámili dva největší dodavatelé ČEZ a Pražká energetika. A e.on s RWE v trendu nižších cen budou pokračovat. Levnější poplatky slibuje i Energetický regulační úřad.

ČEZ plánuje od 1. ledna snížit cenu silové elektřiny ve svém nejpoužívanějším tarifu Comfort o 15 procent. PRE zlevní o 14,4 procent už od prosince. Silová elektřina tvoří asi 45 procent výsledné ceny, zbytek připadá na regulované složky, jako jsou poplatek za distribuci nebo příspěvek na obnovitelné zdroje energie.

Zákazníci tak podle spotřeby mohou ušetřit od několika set až do několika tisíc korun ročně. Konečná výše úspor přitom bude záležet na listopadovém rozhodnutí Energetického regulačního úřadu, který výši poplatků zveřejní v listopadu.

Vyberte si nejlevnějšího dodavatele

Za měsíc také zveřejní nový ceník další energetická společnost – e.on – která působí především v Jihočeském a Jihomoravském kraji. Také ona plánuje účty za elektřinu snížit. RWE zatím nabídku konkurence nekomentuje. Již dříve však firma oznámila, že nový ceník bude "odpovídat aktuálním a očekávaným cenám na trhu".

Nižší ceny díky konkurenci

Proč silová elektřina zlevňuje? Vedle rostoucí konkurence to umožnily dvě věci. "Velmi výrazný pokles velkoobchodního trhu s elektřinou, kdy došlo v posledním roce k významnému snížení cen," uvedl v úterý předseda představenstva a generální ředitel PRE Pavel Elis. Druhým faktorem byl podle něj menší rozdíl ceny elektřiny dokupované ve špičce.

"Například v nejužívanějším Klasik 24 je zlevnění za kilowatthodinu silové elektřiny proti ceně letošního roku téměř 15 procent," poznamenal Elis. "Pomineme-li víkendovou sazbu se slevou 19 procent, tak k nejvyššímu snížení ceny silové elektřiny dochází u tarifu Kombi 16, který využívají domácnosti pro topení a ohřev vody. Tam dosahuje sleva 18 procent proti letošku," dodal šéf společnosti.

Kolik můžete ušetřit

Běžná domácnost žijící v pražském bytě by podle odhadu RWE měla ušetřit přes 1500 korun za rok. Domácnosti v rodinných domech využívající elektřinu také pro ohřev vody a vytápění asi 7000 korun.

Nejvíce pak ušetří uživatelé tepelných čerpadel, a to téměř 9000 korun ročně. Pokles ceny se má podle PRE týkat také zákazníků se zafixovanou cenou v nabídce pro letošní podzim.

U podnikatelů se slevy pohybují v rozmezí 12 až 17 procent, zatímco u domácností to je 12 až 19 procent. Například malé pekařství se spotřebou 50 MWh by podle Elise mohlo uspořit přes 20 tisíc korun.

,

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

Slyšeli jste už o Rossmánkovi? Vyhrajte speciální boxík pro maminky
Slyšeli jste už o Rossmánkovi? Vyhrajte speciální boxík pro maminky

Mnoho drogerií nabízí hodně výhod, ale žádná jako ROSSMANN. Pro maminky je zde speciální program Rossmánek, díky kterému získáte výhodné slevy,...