27. července 2012 15:00 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Na Semilsku mohou vyrůst dvě geotermální elektrárny

Geotermální elektrárna Nesjavellir na Islandu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Geotermální elektrárna Nesjavellir na Islandu | foto: Wikipedia

Další geotermální elektrárna by mohla vyrůst v Benešově u Semil. Ministerstvo životního prostředí začalo posuzovat projekt firmy Entergeo.

Záměr firmy počítá s vyvrtáním šachet hlubokých zhruba pět kilometrů, v nichž bude ohřívat vodu. Vodní pára by následně měla na povrchu země pohánět 10megawattovou turbínu, investor též počítá s využitím části energie k vytápění domů v Benešově u Semil či přímo v Semilech.

ČTĚTE TAKÉ:

Geotermální elektrárnu zatím Česko nemá

Geotermální vrty mají být umístěny v areálu textilky Hybler. V případě realizace se tak bude nacházet pouhé tři kilometry od místa, kde chce umístit geotermální zdroj elektřiny a tepla město Semily. Záměr města je nyní také ve fázi posuzování u resortu životního prostředí. V případě schválení by oba projekty na Semilsku mohly zahájit provoz v roce 2014.

V Česku zatím nevznikla ani jedna geotermální elektrárna. Zatím nejdál je se svým projektem město Litoměřice, které však naráží na nepříznivý postoj současného dodavatele tepla.

Stát podporuje využití geotermální energie pomocí zvýhodněné výkupní ceny takto vyrobené elektřiny. Energetický regulační úřad má však v plánu podpory pro další obnovitelné zdroje zastavit, a to zřejmě již ke konci příštího roku.

dtrDavid Tramba

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!