24. června 2019 17:40, aktualizováno  18:53 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

V části ropovodu Družba je opět zvýšená kontaminace, potvrdil Havlíček. Slovenský Transpetrol informace popírá

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto:  František Vlček, Lidové noviny

Praha V jižní části ropovodu Družba, kterou teče ropa i do Česka, byla opět naměřena zvýšená kontaminace. Informace získaná z několika zdrojů byla potvrzena vícepremiérem a ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem (za ANO). Slovenský přepravce ropy Transpetrol informace popřel. Přeprava suroviny podle něj probíhá ve standardním režimu.

Zvýšené hodnoty byly podle něho naměřeny na ukrajinsko-slovenských hranicích. Podotkl, že do Česka zatím proudí čistá ropa a potrvá ještě minimálně dva dny, než do ČR doteče všechna ropa před zjištěným znečištěním. Ve státních rezervách jsou podle něj ještě minimálně dvě třetiny kapacity ropy, což jsou zásoby zhruba na 60 dnů.

„Je pravda, že na slovensko-ukrajinských hranicích je zvýšená kontaminace,“ uvedl Havlíček. Petrochemický holding Unipetrol podle něj nyní situaci vyhodnocuje. „Zatím je tam „zbytková“ ropa, ta čistá, která sem normálně jde a bez problémů by ještě minimálně dva dny měla jít. Teď je jenom otázka, aby se to vyřešilo na slovensko-ukrajinských hranicích,“ uvedl. Ve středu bude známo, jak se bude situace vyvíjet dál, dodal.

Mluvčí státního správce ropovodů Mero Radomíra Doležalová v pondělí uvedla, že ropovod Družba je na území České republiky v provozu a přeprava se uskutečňuje podle potřeb odběratele - petrochemické společnosti Unipetrol. „Jsme v kontaktu se (slovenskou) společností Transpetrol, ropovod Družba je v provozu i na slovenském území, kvalita ropy je trvale sledována,“ dodala.

Ropovod vedoucí z Ruska se v Bělorusku rozděluje na dvě větve. Severní vede do Polska a Německa, jižní přes Ukrajinu do Maďarska, na Slovensko a do České republiky. Na konci dubna se do ropovodu Družba dostala ropa znečištěná organickými chloridy, které mohou poškodit rafinerie. Země napojené na ropovod proto dovoz prostřednictvím tohoto ropovodu dočasně zastavily. Do Česka byl dovoz obnoven koncem května.

V severní části ropovodu vedoucí z Běloruska do Polska byla minulou středu zjištěna nová kontaminace ropy organickými chloridy. Podle zpravodajského serveru RBC to oznámil ruský provozovatel ropovodů Transněfť. Dodávky ropy byly v tomto úseku přerušeny ve středu 19. června večer a opět obnoveny ve čtvrtek 20. června.

Transpetrol nařčení z kontaminovaného ropovodu odmítá

Slovenský přepravce ropy Transpetrol popřel pondělní informace o kontaminaci ropy v ropovodu Družba, přeprava suroviny podle něj probíhá ve standardním režimu. Podle dřívějšího vyjádření českého ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka byla naměřena zvýšená kontaminace na ukrajinsko-slovenských hranicích.

„Společnost Transpetrol se svými obchodními partnery analyzuje situaci a průběžné vyhodnocuje vzorky ropy. Vzhledem k tomu, že dosavadní vzorky neprokázaly kontaminaci ropy, pokračuje její přeprava ve standardním režimu,“ uvedl Transpetrol.

ČTK