11. srpna 2014 16:12, aktualizováno  18:49 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Naftogaz pustí ruský plyn do Evropy. I přes sankce Kyjeva

Plynovod | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plynovod | foto: Shutterstock

KYJEV Ačkoliv to vypadalo, že připravované ukrajinské protiruské sankce naruší přepravu ruského plynu do Evropy, ukrajinský Naftogaz nyní prohlásil, že je ochoten zajistit bezproblémovou přepravu této suroviny. Původně přitom hrozilo, že by se sankce nejvíc dotkly dopravy plynu do Česka a Slovenska.

„Naftogaz ujišťuje o své ochotě pokračovat v hladké přepravě zemního plynu evropským spotřebitelům," sdělil podle agentury Reuters generální ředitel podniku Andrij Kobolev.

Podle agentury Reuters však Ukrajina upozornila, že evropští odběratelé se v případě takovýchto sankcí zřejmě budou muset s Ruskem dohodnout na zásadních změnách ve smlouvách o dodávkách plynu.

ČTĚTE TAKÉ:

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk v pátek uvedl, že nové ukrajinské sankce proti ruským firmám se můžou dotknout přepravy různých druhů zboží přes Ukrajinu či zrušení licencí. Včetně dopravy ruského plynu přes ukrajinské území.

Ruský monopolní provozovatel ropovodů Transněfť podle následně reagoval tak, že ukrajinské opatření nejvíc postihne Českou republiku a Slovensko. Ukrajinský parlament bude podle Jaceňuka o protiruských sankcích jednat v úterý. Nyní se zdá, že Ukrajina svou rétoriku přece jen zmírňuje.

Dotknou se sankce i Gazpromu?

Rusko v červnu kvůli sporu o ceně zemního plynu zastavilo dodávky této suroviny na Ukrajinu. Tranzitu přes Ukrajinu do Evropy se to ale nedotklo. Evropa získává třetinu své spotřeby plynu z Ruska.  Zhruba polovina těchto dodávek se do Evropy dostává přes Ukrajinu. Ruský monopolní vývozce plynu Gazprom je jedinou společností, která ruský plyn do Evropy přes Ukrajinu posílá.

Naftogaz uvedl, že případné sankce v plynárenském sektoru by mohly "omezit nebo vyloučit" některé společnosti z ukrajinského tranzitního trhu. Podnik ale nevysvětlil, zda by se tento krok mohl týkat Gazpromu.

Podle Naftogazu by přepravu plynu přes Ukrajinu mohly uskutečňovat společnosti, které nepodléhají sankcím. Tyto podniky by prý musely podepsat příslušnou smlouvu se správcem ukrajinského plynovodního systému Ukrtransgaz. Gazprom se k případným ukrajinským restrikcím odmítl vyjádřit, napsal také Reuters.

Základní myšlenkou je, že tranzit by mohl bez potíží pokračovat, pokud budou tento plyn na naší východní hranici nakupovat například evropské firmy," uvedla mluvčí Naftogazu. Nyní evropské firmy ruský plyn kupují až na západní hranici Ukrajiny.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz