6. října 2015 16:30 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Nakoupíme ropu za miliardu? Obchod začne řešit Bezpečnostní rada státu

Centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi. V pozadí hora Říp. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi. V pozadí hora Říp. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Bezpečnostní rada státu začne v úterý večer řešit nákup ropy do státních rezerv za více než miliardu korun. Potvrdily se tak dřívější informace serveru Lidovky.cz. Projednání obchodu mělo měsíční odklad kvůli tomu, že na něm nedokázali shodnout ministři Jan Mládek a Andrej Babiš.

Jde o dlouhodobě připravovaný nákup, která má posílit strategické zásoby českého státu. Oporu má v ministrovi průmyslu Janu Mládkovi (ČSSD), šéf resortu financí Andrej Babiš (ANO) je naopak proti.

Oba muži se však musí shodnout, protože případnou zakázku bude kvůli její velikosti projednávat vláda.

ROPA VE SLUŽBÁCH STÁTU

  • Česko musí mít podle směrnice EU zásobu ropy a ropných produktů (tedy například nafty či leteckého petroleje) minimálněna 90 dnů běžného provozu státu.
  • V současné době má Česko zásobu na 97 dnů. Z nich je ovšem třeba odečíst tři dny, protože část tuzemských zásob zadržuje německý insolvenční správce v bavorském Krailingu.
  • Podobný nákup jako nyní – tedysto tisíc tun ropy– uskutečnila Správa státních hmotných rezerv naposledy v roce 2009. Od té doby se úvahy stáčely hlavně k tomu zásoby v Česku trochu diverzifikovat.
  • A to z toho důvodu, že v tankovištích převažuje ruská exportní směs, takzvaná těžká ropa. Záměr vlády z roku 2012 počítal s tím, že velký tendr bude poptávat dodávku takzvané lehké kaspické nízkosirné ropy.
  • První druh zpracovává rafinerie vLitvínově, druhý pak podnik v Kralupech.

Česko další ropu do svých nouzových zásobníků nutně nepotřebuje. Pro případ vojenského konfliktu, povodní či havárie ropovodu má vytvořenou dostatečnou kapacitu, dokonce překračuje normu 90 dnů provozu státu předepsanou Evropskou unií.

„Například NATO doporučuje mít zásobu na 120 dnů, i když nejde o povinnost. Žijeme v nejistém světě, tak by to podle mě mělo smysl. Část českýchnouzových zásob je nyní blokovaná v Kraillingu (kvůli insolvenci firmy Viktoriagruppe, která ji tam pro stát ochraňovala – pozn. red.) a je obtížné je v reálném čase odvézt. Dalším faktorem je cena ropy, která je nyní výhodnější než kdykoliv jindy. Struktura současných českých zásob je navíc příliš ve prospěch ruské ropy,“ vysvětloval před časem ministr Mládek v rozhovoru pro Lidovky.cz.

V plánu je proto nákup takzvané sladké, nízkosirné kaspické ropy.

Lidovky.cz už na začátku září upozornily, že kvůli nejednotnosti kabinetu požádal Mládekpremiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) o měsíční odklad.Andrej Babiš se k problematice zatím nevyjádřil.

mipMichal Pavec