Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo -6 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Technika zpětné dodávky plynu na Ukrajinu neumožňuje, říká šéf Gazpromu

Šéf Gazpromu Alexey Miller na kongresu v Praze  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf Gazpromu Alexey Miller na kongresu v Praze | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

MOSKVA Rusko zpochybnilo možnost takzvaných zpětných dodávek zemního plynu na Ukrajinu ze západní Evropy, které mají nahradit zdražený ruský plyn. Šéf ruské státní společnosti Gazprom možnost využití plynovodu pro čerpání plynu ze západu na východ technicky vyloučil.

Ukrajina v pátek oznámila, že s evropskými sousedy o dovozu plynu naléhavě jedná.

Ruský Gazprom po změně vlády v Kyjevě prudce zvýšil sazby za vývoz plynu na Ukrajinu. Rusko ve dvou krocích zdražilo plyn bezmála o 200 dolarů na 485 dolarů za tisíc krychlových metrů. Ukrajina v reakci požádala západní sousedy, aby ruský plyn nahradili. Kyjev by chtěl využít stávající plynové potrubí určené původně k přepravě plynu z východu na západ.

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk.

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk.

Zpětný transport na východ

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk v pátek prohlásil, že zpětný transport suroviny ze západu na východ není technickým problémem. Cena plynu dováženého z Evropy bude podle ukrajinského premiéra o 150 dolarů za tisíc krychlových metrů nižší.

Šéf Gazpromu Alexej Miller ale podobný projekt zpochybnil. "Ukrajinský plynovodní systém počítá s jednosměrnou přepravou suroviny, technické možnosti pro zpětné dodávky nejsou," řekl Miller ruské televizi Rossija 24. Pokud by chtěla Ukrajina přímo na svém území odčerpávat plyn určený pro západní Evropu, pak by se pravděpodobně dopustila protiprávního jednání, upozornil.

Ukrajina se chce zbavit energetické závislosti na Rusku, které po únorové změně vlády v Kyjevě obsadilo Krymský poloostrov a na hranicích s Ukrajinou soustředilo silné armádní jednotky. Ukrajinský ministr energetiky Jurij Prodan doufá, že zpětné dodávky plynu zajistí Kyjevu roční objemy sedm až deset miliard krychlových metrů plynu. Ukrajina ročně spotřebuje 55 miliard kubických metrů plynu, z toho více než polovinu nyní dostává z Ruska.

Medveděv pohrozil Kyjevu odvetou za sblížení s Evropou

Pokud Ukrajina zruší členství ve Společenství nezávislých států nebo podepíše asociační smlouvu s Evropskou unií, přijme Rusko odvetné kroky. Na konferenci ruských zemědělců ve Volgogradu to prohlásil premiér Dmitrij Medveděv. Rusko podle něj bude nuceno chránit svůj zemědělský trh s využitím nástrojů, které mu dává členství ve Světové obchodní organizaci.

Moskva podle Medveděva přezkoumá veškeré smlouvy o agrární spolupráci a zajistí ochranu ruského zemědělského trhu. "Je to tvrdý krok, ale budeme nuceni k němu přistoupit," řekl premiér. "Na srdci máme zájmy našich vlastních zemědělských výrobců, a nikoli někoho cizího. To musejí všichni pochopit," konstatoval předseda ruské vlády.

Ruský premiér Dmitrij Medveděv .

Moskva vyhrožovala Ukrajině zablokováním obchodní a hospodářské spolupráce už loni na podzim, kdy se Kyjev chystal k podpisu smlouvy o přidružení k EU. Tehdejší ukrajinský prezident Viktor Janukovyč ale podpis pod asociační smlouvou koncem listopadu na poslední chvíli odvolal. Rusko poskytlo za odměnu Kyjevu půjčku 15 miliard dolarů a snížilo pro ukrajinské odběratele o třetinu vývozní cenu zemního plynu.

Janukovyč byl v únoru svržen a nové ukrajinské vedení podobný scénář vylučuje. Ukrajina před dvěma týdny podepsala politickou část asociační smlouvy, kterou považuje za první krok k unijnímu členství. Celý komplex dohod by měl být podle představ unijních diplomatů podepsán nejspíš někdy po 25. květnu, kdy se mají na Ukrajině konat prezidentské volby. Poté budou muset smlouvy projít také ratifikačním procesem v unijních státech.

Rusko na sblížení Ukrajiny s Evropou reagovalo prudkým zvýšením cen plynu. Moskva nejprve zrušila slevu přiznanou Kyjevu za pronájem sevastopolské námořní základny na Krymu, později pak odvolala bezcelní režim pro plynové dodávky. Cena za plyn se tak zvýšila o zhruba 200 dolarů na 485 dolarů za tisíc krychlových metrů.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!