Středa 28. října 2020Den vzniku samostatného československého státu 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Nápad Mládka na odkup OKD? Opozice: Typický socialismus

Majitel NWR Zdeněk Bakala (vprav) v dole Paskov. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Majitel NWR Zdeněk Bakala (vprav) v dole Paskov. | foto: ČTK

PRAHA Opozice se ostře staví proti případnému odkupu černouhelné společnosti OKD státem. Místopředseda hospodářského výboru v Poslanecké sněmovně Ivan Adamec (ODS) tento nápad ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) považuje za populistické gesto. „Je to typicky socialistické řešení,“ kritizuje plán další člen výboru František Laudát (TOP 09).

Ivan Adamec, místopředseda hospodářského výboru PSP ČR, ODS 
Nejde, aby si stát hrál na zachránce společnosti a pletl se do soukromého byznysu. Je jasné, že tam je spousta dluhů. Tak proč by stát měl kupovat dluhy za soukromou společnost? Samozřejmě populisticky je to krásné, že by se zachovalo zaměstnání na 10 let pro 14 tisíc lidí, ale ten obchod je naprosto nereálný. Principiálně je to špatně.

K TÉMATU:

František Laudát, člen hospodářského výboru PSP ČR, TOP 09
Je to naprostý nesmysl. A až budou panu Babišovi krachovat Kostelecké uzeniny, bylo by normální, aby je stát kupoval, nebo jakoukoliv jinou krachující firmu? Jestli si pan ministr Chládek myslí, že tento stát má na to, zachraňovat neperspektivní firmy, které už se přežily, tak tohle je naprostá katastrofa, je to typicky socialistické řešení. Takto to dělali v minulosti i v Británii. Otázkou je, co bude dělat stát, až budou krachovat jiné podniky s tisíci zaměstnanci. Mě napadlo, jestli s tímto nesmyslem přijdou. A přišli.

Karel Šídlo, místopředseda hospodářského výboru PSP ČR, KSČM
Stát nečinil nic v době, kdy se rozhodovalo v průběhu privatizace o tom, čí ty podniky vlastně budou. K tomuto našemu národnímu zlatu se už dávno postavil zády, takže teď, aby stát něco řešil, je velmi problematické.

Radim Fiala, předseda poslaneckého klubu Úsvit
To mi připadá jako velmi zvláštní teorie, protože stát OKD prodal podle mě za sníženou cenu a teď, když je podnik částečně ekonomicky vyčerpaný, že by ho stát kupoval zpátky, se mi zdá jako velmi podivné. Ale je potřeba o tom diskutovat, můžeme pomáhat, ale že by se měla Česká republika vrhnout do odkupu OKD, se mi zdá velmi zvláštní.

Zbyněk Stanjura, předseda poslaneckého klubu ODS
Je to samozřejmě chybné řešení, levicový nápad. Představa, že státní podnik je efektivnější než privátní firma, neodpovídá zkušenostem. Takže já to považuji za špatný nápad.

Karel Schwarzenberg, předseda TOP 09
Povolání horníka je samozřejmě velmi těžké, tudíž je pochopitelné, že bojují o vyšší platy a je to správné, jenže když potom určují obchodní politiku podniku politici, což se stane v okamžiku, kdy ho odkoupí stát, je to náchylné ke špatným rozhodnutím. V minulosti se státní doly dostaly během pár let do velikých hospodářských potíží. A zvlášť, když jde o doly OKD, které jsou výdělečné jen v jistých okolnostech, tak kdyby je převzal stát, rozhodnou politici o tom, jak bude podnik prospívat. A to by potom státní kasu mohlo vyjít na veliké prachy.

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...