Sobota 23. ledna 2021svátek má Zdeněk 3 °C déšť se sněhem Předplatné LN

Diskuse k článku

Neekonomický rituál letního času. Energii neušetříme, naopak

V noci více než jedna a půl miliardy lidí na světě ztratila hodinu spánku. Jako každý rok se i letos poslední březnovou neděli na budících ve velké části Evropy posunul čas z 1.59 rovnou na 3.00. Začal letní čas!

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kábrt 27.3.2017 10:46

I když jsem v důchodu,tak střídání času mi vadí.Já si s tím umím poradit.Ale dnešní doba se změnila.Lidé chodí do zaměstnání později,vice se užívá nočního času při zábavách.Tak jsem pro zavedení jen letního času!

M. Hrach 26.3.2017 22:33

Nechte ten letní čas celý rok. Je mnohem lepší. To že se při zimním čase stmívá v prosinci a lednu ve čytři odpoledne je fakt hnus. Kdyby byl celoročně letní čas stmívalo by se v pět a to by bylo fajn.

Č. Ludvík 26.3.2017 22:38

Chtěl jsem napsat to samé. Letní čas navždy!

J. Novák 27.3.2017 0:42

Takové požadavky už tady byly - se sovětským svazem na věčné časy a nikdy jinak, tisíciletá říše a určitě by se ještě něco našlo. :-)

P. Remeš 26.3.2017 21:48

Já letní čas podporuji a líbí se mně, protože kopíruje lidskou přirozenost. Co je lidstvo lidstvem, se pracovní doba řídila slunečním rytmem: V zimě se vstávalo a začínalo pracovat později, v létě se vstávalo dřív a využívalo se delšího dne. Perverze tohoto statisíce let trvajícího algoritmu přinesla až elektrifikace před sto lety ...

Š. Krastovski 26.3.2017 21:23

Kvůli 1 procentu úspor se mají lidi stresovat? To si dělají legraci.

J. Novák 26.3.2017 20:24

Ve článku se zapomněli zmínit o zdravotních problémech. Ale obecně jde o jasný sociální inženýring, který jde proti přirozenému stavu přírody a věcí. Proč mě to od našich a unijních neomarxistických 'vládců' nepřekvapuje? My starší si vzpomínáme na bolševické rčení 'poručíme větru a dešti'.

M. Hanko 26.3.2017 22:02

Obávám se, že na našem (jakož i na jakémkoliv jiném) způsobu počítání času během dní, měsíců a let, není přirozeného naprosto nic. Naopak, jde o ryze lidský konstrukt. Proto, změnit jej tak či onak není naprosto nic proti přírodě. Žádné "poručíme větru dešti". Jen tím pozměňujeme (vylepšujeme) náš vlastní lidský výmysl.

J. Novák 26.3.2017 23:45

Opravdu chcete tvrdit, že střídání noci a dne či ročních období je nějaký lidský konstrukt?

J. Vintr 27.3.2017 0:00

Doba denního světla se v průběhu roku v našich zeměpisných šířkách mění o cca 10 hodin! Všichni živí tvorové, včetně člověka, od počátku života na naší planetě vždycky řídili své aktivity podle denního světla. Až v poměrně nedávné době vynález umělého osvětlení umožnil člověku do jisté míry ignorovat tuto přirozenost.

M. Hanko 27.3.2017 6:33

Naprosto nic v přírodě neurčuje, že se den dělí na 24 jednotek, a ne na 30, 12 nebo 17. Stejně tak nic neurčuje, zda je hranice mezi dvěma dny v pravé poledne, večer (jak to měli např. staří Izraelci), nebo o půlnoci, jak to máme my. Příroda žádnou takovou hranici vůbec nemá. No a letní čas je jen posunutí této námi stanovené hranice o námi stanovený kousek jedním směrem.

M. Hanko 27.3.2017 6:22

Střídání dne a noci a ročních období lidský konstrukt není, ale hodiny a minuty a jejich přesné nastavení v průběhu dne přece ano.

M. Hanko 26.3.2017 22:08

Co se týká zdravotních problémů: vy víte o nějakých konkrétních údajích, nebo dokonce studiích, jaké působí změna času lidem reálné zdravotní problémy? Jaké vyžadují tyto problémy léčení a jaké na nich zanechávají následky do budoucna?

Podle mě, to, co nazýváte "zdravotními problémy" jsou přinejhorším pocity nepohodlí a rozmrzelosti u jistých lidí, které samozřejmě nevyžadují návštěvu lékaře a tím méně nějaké léčení. O nějakých zdravotních následcích nelze vůbec mluvit. Doložte mi prosím, že se mýlím.

J. Novák 26.3.2017 23:50

A říkají vám něco biorytmy či vnitřní hodiny? Do vyhledávače stačí zadat například "zdravotní problémy způsobené změnou zimního a letního času".

J. Vintr 27.3.2017 0:05

Vnitřní hodiny a biorytmy se řídí denním světlem. To, že člověk podřídil své aktivity hodinám, bez ohledu na dobu denního světla, je zcela nepřirozené. Letní čas je ve skutečnosti jen malou korekci této nenormality. Optimální by bylo posouvat čas průběžně po celý rok podle východu Slunce.

J. Novák 27.3.2017 0:40

Neberete v úvahu to, že část dne s 'denním světlem' je v souvislosti s ročním obdobím významně proměnná.

P. Remeš 26.3.2017 23:22

"Přirozený stav věcí", tedy skutečnost, že lidská činnost kopíruje roční sluneční svit, těžce narušila až elektrifikace. Tehdy zhruba před sto lety se začalo pracovat i v noci a začalo se spát dlouho do jasného dne. Letní čas sice nedokonale, ale přesto aspoň do určité míry, kopíruje životní algoritmy, které lidstvo drželo statisíce let!

J. Novák 27.3.2017 0:32

Ať se vám to líbí nebo ne, tak tento nepřirozený a navíc v dnešní době naprosto zbytečný zásah do přirozeného dění je klasickým případem sociálního inženýrství.

M. Hanko 26.3.2017 17:57

Nevím, nakolik je to panu ekonomovi známo, ale kdyby platil v létě "normální" čas, pak by Slunce vycházelo (míněno opravdu zpoza obzoru, tj. začínalo by reálně svítit) deset minut před čtvrtou ráno, přičemž rozednívat by se začalo již ve tři ráno! To je drtivé většině lidí docela k ničemu.

Naproti tomu slunce by v červnu, kdy svítí úplně nejdéle (!) zapadalo již v osm večer, přičemž v 20:40 by byla tma jak v pytli. V polovině prázdnin by pak slunce zapadalo před 19:45 a ve čtvrt na devět večer by už byla tma.

Myslím, že hlavní přínos letního času je v tom, že v létě ubírá hodinu slunečního svitu kolem čtvrté ráno, kdy je každému nanic, a přidává ji večer, kdy ji naopak většina lidí, kteří o tom přemýšlejí, uvítá.

Čili, argumentace, že z ekonomického hlediska nemá letní čas přínos, je IMHO boj se slaměným panákem a míjení se terče.

V. Kusý 26.3.2017 18:49

Negativní vlivy na lidské zdraví můžeme pominout, že. V čem je Vaše úvaha lepší, než rozhodování vedení EU? Že ausgerechnet Vám! To vyhovuje, ostatní si mohou ....

M. Hanko 26.3.2017 22:11

Jak jsem psal výše: negativní vlivy na lidské zdraví jistě pominout nemůžeme. Já ale o žádných studiích, které by nějaké takové reálné vlivy prokazovaly, nevím. Ostatně, vstát o hodinu dřív, to se asi stává čas od času každému z nás. Pokud by nás TOHLE mělo ohrožovat na zdraví, pak asi nejsme schopni normální životní zátěže.

P. Eugel 26.3.2017 19:09

Prestante v noci chlastat a bude Vam rano lepe. Mate argumentaci slameneho panaka.

V. Kusý 26.3.2017 19:47

Vy zas máte jeho inteligenci :-)

V. Kusý 26.3.2017 19:49

Omlouvám se, to asi nebyla reakce na má slova.

J. Línková 26.3.2017 17:55

Kromě jiného mě na věci nejvíc štve, že nám (kdo vlastně?) na jaře ukradnou hodinu - a vrátí nám ji až za 7 měsíců - prosím pěkně bez jediné minuty úroku! Kdyby tedy aspoň nám nejdříve hodinu půjčili a pak bychom ji zdarma zase vraceli, pak prosím, to by byla jiná...

A pro milovníky letního času - ačkoli já mám raději zimu a tudíž i čas zimní - nechť tedy zůstane celý rok ten čas letní, no. Anebo vymyslet nějaký polo-letní-zimní-čas? Nebo jarní či podzimní?

Jak ale z toho? Já už podepsala několik petic, pro celoevropskou prý je potřeba 1.000.000 podpisů, to přece není tak moc - tak přestaňme kvílet a nadávat a domluvme se a kohosi kdesi už konečně dotlačme ke změně!

J. Rey 26.3.2017 18:15

A paní Línková, jste přesvědčená, že jeden milion podpisů by pohnula s tou šílenou Eu mašinerií? Já jsem přesvědčen, že ne, jen by to nějak okecali a jedeme dál. Ta zatuchlá sebranka v Bruselu se stará jen o svá koryta a občan je jim víte kde, že?

J. Línková 26.3.2017 19:20

No a k čemu je takovýhle nadávalismus a mouchysněztesismus? Třeba bychom se mohli začít obracet na svoje europoslance a ptát se jich, jestli se jim změny času líbí a co by se proti nim dalo dělat:

https://www.euroskop.cz/8978/sekce/cesti-europoslanci/

J. Kostelanský 26.3.2017 17:30

To je zase akademických kecov o ničom. Možno pred 100 rokmi boli primárnym dôvodom úspory energie, ale dnes sa jedná o predĺženie slnečného svitu o hodinu počas cca 270 dní. Aj sex slúžil primárne k inému účelu ako slúži dnes. :-)

Takže to máme potenciálnych 210 hodín slnečného svitu ročne, ktoré môže každý občan využiť na niečo iné: niekto na čítanie kníh pri prirodzenom svetle, iný na prácu v záhradke, ďalší bicyklovaním či pobytom v prírode. Jednoducho si ľudia "požičajú" každý deň hodinu slnečného svitu zo skorého rána, kedy je drvivej väčšine ľudí úplne ukradnutá (o 3. či 4. hodine ráno) a využijú ju vo večerných hodinách. Na dvojtýždňovej dovolenke - či už pri vode alebo na horách - tak bežný človek získa 14 hodín slnečného svitu k dobru.

J. Kostelanský 26.3.2017 17:31

Argument, že ľudia môžu predsa vstávať o hodinu skôr, je nezmyslom - práve kvôli biologickým hodinám. Ak je niekto zvyknutý vstávať o šiestej či o siedmej, tak napr. na dovolenke alebo cez víkend by nevstával o hodinu skôr.

Ak niekomu zmena času nevyhovuje, tak to sú mestskí domasedi, pre ktorých trávenie voľného času predstavuje pozeranie TV. A v tomto majú pravdu, telka sa lepšie pozerá po tme. :-)

Mimochodom vôbec sa nespomína, koľko životov v lete zachráni letný čas len tým, že slnečný svit trvá o hodinu dlhšie. Pretože veľká väčšina vážnych nehôd sa stáva za tmy.

Ďalším faktom, o ktorom sa nikde nehovorí, je vplyv letného času na psychiku, hlavne u ľudí so sklonom k depresii. Pretože slniečko a pobyt na čerstvom vzduchu sú najlepšími prirodzenými liekmi na depresiu.

J. Kostelanský 26.3.2017 17:32

V úplne prvom odseku je chybička - má tam byť číslovka 210.


Poslali jste životopis a marně čekáte na reakci. Proč jiným odpovědí, ale vám ne

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak žádají o práci bílé límečky a jak ty modré? Na koho nasazují personalisté robota? A proč se zájemcům o práci z...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Velký srovnávací test kombíků: Opel, Renault, Kia | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Jak bude za času Vodnáře? Býci se dočkají lásky, dařit se bude Pannám

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vládu na nebi si jednotlivá znamení zvěrokruhu předávají podle toho, jak do nich vstupuje Slunce, což bývá vždy kolem...