3. července 2012 18:00 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Nejstřeženější tajemství? Nabídky na dostavbu Temelína

Jaderná elektrárna Temelín. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaderná elektrárna Temelín. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA V centrále ČEZ se otevírají speciální, nadstandardně chráněné prostory, ve kterých bude probíhat posuzování nabídek na největší zakázku v historii České republiky - dostavbu Jaderné elektrárny Temelín.

Kvůli utajení tří nabídek utratil ČEZ desítky milionů a úzkostlivě se drží speciálních opatření, která tým odborníků připravoval více než rok.

"V pondělí do nich byly umístěny tři převzaté nabídky v třiasedmdesáti krabicích, které dohromady váží 1,5 tuny. Nabídky máme i v elektronické podobě, ty jsou nahrány do speciálního informačního systému," řekl Lidovkám.cz tiskový mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

ČTĚTE TAKÉ:

Bezpečnostní pravidla, která ČEZ právě uvádí do chodu, jsou nezvykle přísná. Tým expertů je připravoval celý rok a stály společnost několik desítek milionů. Informoval o nich server ihned.cz.

Výběrové řízení

Ve výběrovém řízení bude posuzována technická specifikace projektu včetně bezpečnosti a licencovatelnosti, dalších zhruba padesát procent v hodnocení bude tvořit ekonomická stránka nabídky, tedy cena a obchodní podmínky, jako například záruky či platební podmínky.

Speciálně chráněné zóny vznikly dvě. Jedna přímo v sídle ČEZ v Duhové ulici a druhá v prostorách Jaderné elektrárny Temelín. Dvě stovky pracovníků, kteří s nabídkami přijdou do styku a budou se podílet na posuzování návrhů, museli projít bezpečnostním školením a někteří z nich dokonce psychotesty. A nikdo z nich nemá přístup ke všem informacím.

"Každý z více než stovky expertů má pak přístup pouze k omezenému okruhu informací, jež souvisejí s jeho specializací. Pro identifikaci ve speciálním informačním systému mají oprávnění uživatelé čipovou kartu, která způsobem i vysokou úrovní ochrany připomíná platební kartu. Žádný z ICT administrátorů systému data neuvidí. Pro účely správy sítě a ICT aplikací byly pečlivě vybrány a proškoleny téměř dvě desítky IT specialistů," komentuje podmínky přístupu k nabídkám Kříž.

Vchod k dokumentům do speciálních zabezpečených prostor je možný jen přes bezpečnostní rám

Vchod k dokumentům do speciálních zabezpečených prostor je možný jen přes bezpečnostní rám

Nepřetržitě hlídané prostory

Do bezpečnostních místností nebude možné pronést nic, co by neodpovídalo předpisům. Ostraha, která na prostory nepřetržitě dohlíží, zkontroluje, aby sebou nikdo nepronesl nic, co by informace mohlo ohrozit, zejména jakékoli elektronické přístroje nebo zařízení. "Cílem je snížit riziko úniku informací na minimum a to není možné bez vysokého stupně zabezpečení," vysvětluje opatření Kříž.

Prostory nestřeží jen vnější ochranka, uvnitř jsou vybaveny trezory, speciálním informačním systémem galvanicky odděleným od zbytku IT systémů Skupiny ČEZ či různými elektronickými bezpečnostními systémy.

apeAlena Pecháčková
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...