Středa 30. září 2020svátek má Jeroným, Ráchel 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Němci blokují českou naftu. Nepatří vám, vzkázali do Česka

Správci rezerv odváží naftu ze skladů firmy Viktoriagruppe. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Správci rezerv odváží naftu ze skladů firmy Viktoriagruppe. | foto: SSHR

PRAHA Češi dál marně vyhlíží svoji naftu uloženou v německém Krailingu. Podezřelá firma Viktoriagruppe, která pro tuzemské státní rezervy skladuje část strategických zásob, se v prosinci poslala do úpadku. Insolvenční správce následně udělal překvapivý krok: rozhodl se český majetek zablokovat.

Správa státních rezerv (SSHR) měla u bavorské společnosti Viktoriagruppe zásoby nafty, která by českému státu v případu nouze vystačila na dva a půl dne. Ve chvíli, kdy prosákly informace o finančních potížích německého partnera a ztrátám víc než pěti milionu litrů této suroviny, se česká strana rozhodla zásoby ze čtyř skladů Viktoriagruppe odvézt.

Jeden z nich se je ale v německém Krailingu a odtud se naftu odvézt nepodařilo. Převzal ji insolvenční správce, který českou žádost na vydání strategické suroviny zamítnul. Prý není jistí, že skutečně patří českému státu.

PSALI JSME:

Nic nedal na to, že u čeští úředníci zahltili poštu desítkami dokladů o tom, že nafta skutečně náleží Česku. Hodnota nafty činí několik set milionů korun.

„Máme faktury za nákup nafty i faktury, které jsme platili za její ochraňování. Uskladnění nafty v Německu zaručuje také mezinárodní dohoda podepsaná německou vládou v roce 2014,“ brání se předseda SSHR rezerv Pavel Švagr. Podle něj sleduje insolvenční správce vlastní zájmy.

Správci rezerv odváží naftu ze skladů firmy Viktoriagruppe.
Správci rezerv odváží naftu ze skladů firmy Viktoriagruppe.
Správci rezerv odváží naftu ze skladů firmy Viktoriagruppe.
Správci rezerv odváží naftu ze skladů firmy Viktoriagruppe.

Správce argumentuje v dopise pro správce rezerv například tím, že v roce 2010 byla při převozu české nafty do Německa smíchána česká nafta s naftou firmy Viktoriagruppe. A to navzdory tomu, že v tomto případě, kdy jde o strategickou zásobu, je rozhodující objem toho či onoho zboží, který musí mít stát pro krizové situace k dispozici.

Správa hmotných rezerv připravuje odpověď, ve které bude argumentaci insolvenčního správce napadat.

Správce argumentuje například tím, že v roce 2010 byla při převozu české nafty do Německa smíchána česká nafta s naftou firmy Viktoriagruppe.

Zásoby v Německu

Stát má podle SSHR zásoby nafty zhruba na 95 dnů, povinných je 90 dnů. Viktoriagruppe skladovala zásoby na 2,5 dne, z toho v Německu by měly být v současné době zásoby asi na dva dny.

Stát už v listopadu odvezl své palivo z českých skladů firmy Viktoriagruppe. Skončilo v nádržích státní společnosti Čepro.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!