Čtvrtek 24. září 2020svátek má Jaromír 23 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Němci spustili insolvenci podivné firmy, která Česku dluží stamiliony

Zásobníky, v nichž Správa státních hmotných rezerv skladuje strategické... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zásobníky, v nichž Správa státních hmotných rezerv skladuje strategické... | foto: Archiv SSHRLidovky.cz

WEILHEIM Okresní soud v německém Weilheimu zahájil insolvenční řízení s firmou Viktoriagruppe. Ve skladu firmy v německém Kraillingu má Česko uloženu strategickou naftu za několik set milionů korun. V současné době se k ní nemůže právě kvůli úpadku Viktoriagruppe dostat.

Česku snižuje šance, že se v dohledné době k naftě dostane. Situace s touto strategickou surovinou, kterou Správa státních hmotných rezerv (SSHR) v Německu skladuje, je velmi komplikovaná.

Předběžný insolvenční správce v lednovém rozhodnutí neuznal, že nafta uložená v jejím německém skladu patří českému státu. Několik na sobě nezávislých měření navíc ukázalo, že ve skladech chybí miliony litrů nafty.

Naposledy němečtí celníci změřili, že oproti oficiálnímu záznamu je v podzemních nádržích o 6,3 milionu litrů nafty méně. Přepočteno na peníze to znamená škodu za více než 80 milionů korun. Případ od října vyšetřuje česká policie.

VÍCE K TÉMATU:

„Pokud insolvenční správce naftu zahrne do majetku zkrachovalé společnosti Viktoriagruppe, potom bude prodána. Z peněz, které tím insolvenční správce získá, pak uspokojí věřitele. Ti ale získají jen poměrnou část dlužné částky,“ uvedl mluvčí SSHR Jakub Linka.

ČESKÁ NAFTA V NĚMECKU:

  • Viktoriagruppe pro Správu státních hmotných rezerv (SSHR) od roku 2004 zajišťovala skladování a obměnu části nafty, kterou musí mít Česko k dispozici pro krizové situace.
  • Zásoby uložené u Viktoriagruppe byly zhruba na dva a půl dne. Česko musí podle nařízení EU držet zásoby minimálně na 90 dní.

  • Kvůli finančním problémům firmy na podzim odvezla SSHR zásoby nafty ze tří českých skladů Viktoriagruppe. Od roku 2010 má navíc firma povoleno skladovat naftu i v německém Krailingu. Odtud se jí ale zásoby odvézt nedaří.
  • Firma se v prosinci sama poslala do úpadku. Předběžný insolvenční správce následně české zásoby zablokoval, mimo jiné kvůli údajně špatně uzavřeným smlouvám.
  • Firma Viktoriagruppe dluží Česku na dani či za palivo samotné zhruba 600 milionů korun.

Dodal, že všichni věřitelé mají do 16. března čas přihlásit své pohledávky. Tento krok učiní i správci rezerv. Věřitelský výbor by se měl sejít 24. března.

Předběžný insolvenční správce ve svém lednovém rozhodnutí neuznal, že nafta uložená v Kraillingu je česká. Argumentoval například tím, že v roce 2010 byla při převozu české nafty do Německa smíchána česká nafta s naftou firmy Viktoriagruppe.

Správce také tvrdil, že smluvní vztah mezi SSHR a firmou neodpovídá německým právním předpisům.

Právě v roce 2010 uzavřela SSHR dodatek smlouvy o skladování specifických zásob z roku 2004, na základě něhož mohla česká pobočka Viktoriagruppe začít v Německu skladovat část českých zásob.

Správa tehdy argumentovala například tím, že stát uskladněním části zásob nafty v Německu ušetří desítky milionů korun. Současný předseda SSHR Pavel Švagr v minulosti několikrát uvedl, že předchozí vedení neodhadlo všechna rizika.

Správci rezerv odváží naftu ze skladů firmy Viktoriagruppe.
Správci rezerv odváží naftu ze skladů firmy Viktoriagruppe.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Maminky, nenechte si ujít testování dětské kosmetiky sebamed Baby!
Maminky, nenechte si ujít testování dětské kosmetiky sebamed Baby!

Pokožka vašeho miminka si zaslouží jen tu nejlepší péči. Vyzkoušejte s námi řadu sebamed Baby, která byla vyvinuta speciálně pro potřeby citlivé...