Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Německé firmy se bojí odstávky jádra, budují si vlastní zdroje energie

Energetika (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Energetika (ilustrační foto) | foto: ČTK

BERLÍN Řada německých podniků se na „energetickou revoluci“ dívá skepticky. Rostou totiž pochybnosti o zabezpečení dodávek elektřiny, protože přechod na obnovitelné zdroje přináší stále větší problémy.

Energetická soběstačnost je tématem, kterým se v poslední době zabývá stále více německých podniků. Ukázal na to průzkum německé průmyslové a obchodní komory mezi více než 2300 firmami provedený napříč odvětvími. Informuje o něm deník Franfurter Allgemeine.

Obavy z blackoutu

Z průzkumu německé hospodářské komory vyplývá, že 17 procent podniků se v posledním roce potýkalo s výpadky dodávek elektřiny kratších než tři minuty. Takové poruchy v síti se podle Frankfurter Allgemeine do oficiálních statistik ani nezařazují.

Delší výpadky zaznamenalo 12 procent dotázaných firem. V každém desátém podniku byla přitom kvůli problémům s dodávkou elektřiny nebo plynu omezena výroba.

„Každý třetí podnik se zabývá tím, jak si vyrobit vlastní energii. Buď konveční cestou, nebo za využití obnovitelných zdrojů,“ řekl listu prezident komory Hans Heinrich Driftman. Čtvrtina firem podle výsledků průzkumu o tomto kroku alespoň přemýšlí.

Driftman dodává, že za tímto trendem je třeba hledat vzrůstající pochybnosti o zabezpečení dodávky energií s přechodem na ambiciózní energetický plán vlády, který počítá s vyšším zapojením obnovitelných zdrojů a postupným úplným odchodem od atomové energie.

„Německá společnost se nyní obecně dívá na energetickou revoluci velmi skepticky,“ říká šéf komory. Dalším důvodem jsou také obavy z růstu cen. „Proud z vlastního zdroje je často levnější než z běžné sítě,“ dodává Driftman.

Obavy z rostoucích cen elektřiny nutí německé podniky také více přemýšlet o úsporách a větší efektivitě provozu. Polovina oslovených firem už změnila svého dodavatele energie, nebo o takové možnosti alespoň vážně uvažuje. Téměř třetina podniků se přitom zajímá o využití obnovitelných zdrojů.

Skepse převládá na jihu země

Studii obchodní komory doplňuje také „Barometr energetické revoluce“, který ukazuje postoj německých podnikatelů k plánům vlády. Na škále, kde velmi pozitivní očekávání představovalo 100 bodů a velmi negativní -100 bodů, ohodnotily německé společnosti připravovanou koncepci známkou -12,6.

ČTĚTE TAKÉ:

Největší optimismus převládá na severu země, kde jsou pozitivní i negaticvní očekávání zhruba v rovnováze. Zato v jižním Německu, které je nejvíc ohroženo energetickými výpadky, už drtivě převládá skepse. Nejinak je tomu na území bývalé NDR.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!