Sobota 14. prosince 2019svátek má Lýdie 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
18. prosince 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Německé firmy se bojí odstávky jádra, budují si vlastní zdroje energie

Energetika (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Energetika (ilustrační foto) | foto: ČTK

BERLÍN Řada německých podniků se na „energetickou revoluci“ dívá skepticky. Rostou totiž pochybnosti o zabezpečení dodávek elektřiny, protože přechod na obnovitelné zdroje přináší stále větší problémy.

Energetická soběstačnost je tématem, kterým se v poslední době zabývá stále více německých podniků. Ukázal na to průzkum německé průmyslové a obchodní komory mezi více než 2300 firmami provedený napříč odvětvími. Informuje o něm deník Franfurter Allgemeine.

Obavy z blackoutu

Z průzkumu německé hospodářské komory vyplývá, že 17 procent podniků se v posledním roce potýkalo s výpadky dodávek elektřiny kratších než tři minuty. Takové poruchy v síti se podle Frankfurter Allgemeine do oficiálních statistik ani nezařazují.

Delší výpadky zaznamenalo 12 procent dotázaných firem. V každém desátém podniku byla přitom kvůli problémům s dodávkou elektřiny nebo plynu omezena výroba.

„Každý třetí podnik se zabývá tím, jak si vyrobit vlastní energii. Buď konveční cestou, nebo za využití obnovitelných zdrojů,“ řekl listu prezident komory Hans Heinrich Driftman. Čtvrtina firem podle výsledků průzkumu o tomto kroku alespoň přemýšlí.

Driftman dodává, že za tímto trendem je třeba hledat vzrůstající pochybnosti o zabezpečení dodávky energií s přechodem na ambiciózní energetický plán vlády, který počítá s vyšším zapojením obnovitelných zdrojů a postupným úplným odchodem od atomové energie.

„Německá společnost se nyní obecně dívá na energetickou revoluci velmi skepticky,“ říká šéf komory. Dalším důvodem jsou také obavy z růstu cen. „Proud z vlastního zdroje je často levnější než z běžné sítě,“ dodává Driftman.

Obavy z rostoucích cen elektřiny nutí německé podniky také více přemýšlet o úsporách a větší efektivitě provozu. Polovina oslovených firem už změnila svého dodavatele energie, nebo o takové možnosti alespoň vážně uvažuje. Téměř třetina podniků se přitom zajímá o využití obnovitelných zdrojů.

Skepse převládá na jihu země

Studii obchodní komory doplňuje také „Barometr energetické revoluce“, který ukazuje postoj německých podnikatelů k plánům vlády. Na škále, kde velmi pozitivní očekávání představovalo 100 bodů a velmi negativní -100 bodů, ohodnotily německé společnosti připravovanou koncepci známkou -12,6.

ČTĚTE TAKÉ:

Největší optimismus převládá na severu země, kde jsou pozitivní i negaticvní očekávání zhruba v rovnováze. Zato v jižním Německu, které je nejvíc ohroženo energetickými výpadky, už drtivě převládá skepse. Nejinak je tomu na území bývalé NDR.

mevMartin Nevyhoštěný
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Nepořádek, drogy, prostituce. Na jihu Čech je 38 vyloučených lokalit

Ve Větřní na Českokrumlovsku je několik sociálně vyloučených lokalit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vážné sociální problémy se týkají téměř čtyř desítek míst v Jihočeském kraji. Většinou v nich žijí dlouhodobě...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

DÁRKY PRO BABIČKU: Potěšte ji pod vánočním stromkem něčím originálním
DÁRKY PRO BABIČKU: Potěšte ji pod vánočním stromkem něčím originálním

Ještě vám chybí dárek pro milovanou babičku a přemýšlíte, co jí nadělit pod stromeček? Připravili jsme pro vás malou inspiraci.