1. března 2014 17:37 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Lidé na Plzeňsku odmítli v referendu plánované větrné elektrárny

Vítr proti atomu. Podle odborníků by Temelín muselo nahradit 30 tisíc takových větrníků. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vítr proti atomu. Podle odborníků by Temelín muselo nahradit 30 tisíc takových větrníků. | foto: Lidové noviny

STŘÍŽOVICE (PLZEŇSKO) Občané Střížovic na Plzeňsku v referendu odmítli plánované stavby až osmi obřích větrných elektráren. Lidového hlasování se zúčastnilo téměř 83 procent z 317 oprávněných voličů. Proti vytýčení pozemků pro větrníky v novém územním plánu se postavilo 136 lidí, pro jich bylo 119. Řekl to starosta obce z jihu Plzeňska Jiří Fejfar.

"Je to spravedlivé rozhodnutí, protože o tom opravdu rozhodovali lidé. Chápeme to jako velké vítězství," uvedla členka volební komise Barbora Ottová z občanského sdružení Střížovice pro život, které je proti stavbě. "Děkuji lidem, že se v tak hojném počtu zúčastnili. Je to dobře, že se obec aspoň rozhýbe. Všichni si k tomu řekli své a nemohou pak tvrdit, že to řekla jen jedna strana," uvedl Fejfar. Za základě výsledků referenda tedy obce větrníky nezahrne do územního plánu.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle vedení obce by větrníky přinesly peníze na silnice, kanalizaci a vodovod. Odpůrcům projektu vadí znehodnocení krajiny i jejich nemovitostí. V pondělí předali krajskému úřadu petici proti výstavbě s 3000 podpisy. Úřad nyní vede zjišťovací řízení kvůli posouzení vlivu stavby na životní prostředí. Německá společnost Ostwind, která chtěla větrníky postavit, nabízela variantní řešení s méně větrníky, snížení jejich výšky, která měla být podle původní plánů až 195 metrů.

Aby bylo referendum platné muselo k němu přijít nejméně 112 lidí, tedy přes 35 procent voličů. Pro, nebo proti pak muselo hlasovat nejméně 25 procent z celkového počtu oprávněných voličů, což bylo 79 lidí, aby to byla závazná odpověď pro referendum.

Plebiscit byl klidný, žádná ze stran nikoho na poslední chvíli neovlivňovala. Kampaň se tu vedla v minulých dnech a informovanost je velká, uvedl starosta. Ostwind pořádal v obci přednášky, mítink mělo i sdružení Střížovice pro život.

Podle starosty nyní může investor čekat. Teprve za dva roky se ale dá provést změna územního plánu. Ostwind už má podle starosty smlouvy s některými vlastníky pozemků. "Hlasoval jsem proti větrníkům. Je to hlavně kvůli tomu, že půjdou ceny pozemků dolů. Je pravda, že by se tím oblast asi hodně zhyzdila. Nevěřím ale úplně tomu, že to má nějaký velký vliv na zdraví," řekl jeden z občanů Pavel Sládek.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz