14. června 2012 14:26 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Obnovitelné zdroje příliš zdražují energie, říká Kuba

Martin Kuba | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Kuba |

PRAHA Pro přijatelné ceny elektřiny je nutné zachovat konzervativní energetický mix, obnovitelné zdroje elektřinu příliš zdražují. Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba to řekl po setkání s prezidentem Václavem Klausem. Problém s obnovitelnými zdroji je podle Kuby ve více zemích Evropy.

"Ceny elektřiny za poslední čtyři roky zvyšují dotace, které platíme za obnovitelné zdroje," řekl Kuba. "Musíme zachovat konzervativní strategii našich energetických zdrojů, abychom české domácnosti nevystavovali vysokým poplatkům za ceny energie," dodal.

V Německu už elektřina zdražuje kvůli odklonu od jádra

Odklon Německa od jaderné energetiky podle Kuby zdražuje elektřinu pro německý průmysl. Toho by se Česko mělo vyvarovat, uvedl ministr. V Česku mají být využívány hlavně jaderné elektrárny. Měly by také vznikat plynové elektrárny a modernizují se některé uhelné zdroje.

ČTĚTE TAKÉ:

Rozvoj obnovitelných zdrojů probíhá ve velké míře v mnoha evropských zemích a podle Kuby tím vznikají problémy s připojováním do sítě. Německo například kvůli svým větrným elektrárnám zatěžuje českou přenosovou síť a podle Kuby ohrožuje tuzemskou soustavu blackoutem.

Problém chce ministr řešit na příštím zasedání ministrů EU. "Musíme zdůraznit, že je třeba zrychlit realizace přenosových sítí," uvedl. Vysoké zatížení české soustavy německými zdroji by podle něj mohlo vést k budování transformátorů, které na hranicích toky elektřiny zastaví. "To je ale přesný opak budování vnitřního trhu," dodal ministr.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Kuba s Klausem hovořili také o českém exportu a nutnosti zaměřit se více na mimoevropské trhy. "Shodli jsme se, že export je tahounem naší ekonomiky," řekl Kuba. Podporovat české podnikatele chtějí ministr s prezidentem mimo jiné na svých zahraničních cestách. Kuba za několik dní proto míří do Kolumbie a Ekvádoru. Plánuje také cesty do Indonésie, Malajsie a Ruska.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!