23. července 2014 10:32 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Net4Gas sníží základní kapitál. Finanční operace rozzlobila šéfregulátorku

Alena Vitásková, šéfka Energetického regulačního úřadu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alena Vitásková, šéfka Energetického regulačního úřadu | foto: MAFRA- Tomáš Krist

PRAHA Napětí mezi Energetickým regulačním úřadem (ERÚ) a společností Net4Gas, jediným držitelem licence na přepravu zemního plynu v Česku, nebezpečně narůstá.

Vážný spor se rozhořel krátce poté, co regulátor v červenci vzkázal firmě Net4Gas, ať nepočítá s uhrazením celé, zhruba desetimiliardové, plánované investice do výstavby plynovodů ze strany konečných spotřebitelů. Předsedkyni ERÚ Alenu Vitáskovou rozzlobily zprávy o obří finanční operaci v hodnotě několika desítek miliard korun, kterou firma Net4Gas aktuálně provádí, aniž by o ní regulátora předem informovala.

Regulátor se o zásadních změnách v kapitálové struktuře společnosti dozvěděl mimoděk v rámci běžné monitorovací činnosti ERÚ. Vitásková se kvůli finanční transakci, jejímž výsledkem bude dramatické zadlužení společnosti Net4Gas, minulý týden oficiálním dopisem obrátila na prezidenta Miloše Zemana, na premiéra Bohuslava Sobotku a na vybrané ministry. Zároveň požádala Net4Gas o vysvětlení, proč šla do agresivní kapitálové struktury.

Ekonomická nestabilita?

Vitásková vyjádřila obavu, zda se Net4Gas těmito finančními operacemi nedostane v budoucnosti do ekonomické nestability, což by podle ní mohlo ohrozit energetickou bezpečnost státu. Vyplývá to z dokumentů, které LN mají k dispozici.

Více se dočtete ve středečním vydání Lidových novin.

István Léko

Autor

István Lékoistvan.leko@lidovky.czČlánky

Velikonoce s dětmi: Tři tipy na nejkrásnější kraslice
Velikonoce s dětmi: Tři tipy na nejkrásnější kraslice

Velikonoce jsou za dveřmi! Připravili jsme pro vás několik tipů na zdobení vajíček, které zvládnete s nejmenšími i staršími dětmi.

Najdete na Lidovky.cz