6. února 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Odsoudit úředníky za předražený solár bude oříšek, shodují se právníci

Pouta (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pouta (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Právní experti se shodují, že za nezákonné navyšování výkupních cen solární elektřiny mohou být zaměstnanci Energetického regulačního úřadu trestně odpovědní. Rozpletení konkrétní odpovědnosti bude ale složité. Podle nich také zřejmě nebude možné ceny elektřiny zpětně měnit.

"Pokud skutečně došlo k závažnému porušení povinností ze strany zaměstnanců ERÚ při stanovení výkupních cen elektřiny z obnovitelných zdrojů, může být u těchto zaměstnanců založena i trestní odpovědnost. Stejně může být trestní odpovědnost založena i u jiných osob, pokud k protiprávnímu jednání zaměstnance například navedli či toto jednání řídili," míní Aleš Kubáč, advokát Ambruz & Dark/Deloitte Legal. Tato možnost by však podle něj musela být orgány činnými v trestním řízení prokázána.

"Je pravděpodobné, že se orgánům činným v trestním řízení podaří odhalit konkrétní osoby, popřípadě skupinu osob, kteří se dopustili nezákonného postupu při stanovování výkupních cen fotovoltaické elektřiny," doplnil Pavel Fráňa z advokátní kanceláře Hartmann, Jelínek Fráňa a partneři.

ČTĚTE VÍCE:

Rozpletení celého případu však může podle něj orgánům činným v trestní řízení trvat i řadu měsíců. Problém vidí zejména u odpovědnosti konkrétních osob, neboť v řadě případů může pochybení pracovníků plynout z vnitřních či metodických pokynů.

Co se týče výkupních cen elektřiny stanovených v minulosti, podle Kubáčova názoru neexistuje žádný právní nástroj, jak tyto ceny zpětně měnit. Česká republika se tak i nadále bude muset potýkat s ekonomickými dopady neuvážené podpory fotovoltaických elektráren, dodal.

Předražený solár

Solárni panely - ilustrační foto.

Podle vnitřního auditu Energetického regulačního úřadu někteří pracovníci úřadu v letech 2005 až 2011 zřejmě postupovali nezákonně při stanovování výkupních cen fotovoltaické elektřiny.

Škody můžou být v řádu desítek miliard korun. Výsledky auditu oznámila v pondělí předsedkyně úřadu Alena Vitásková. ERÚ podle ní dal podnět státnímu zastupitelství, aby záležitost prošetřilo. Podnět k vyšetřování se týkal neznámého pachatele.

Elektřinu ze solárních elektráren musí distributoři vykupovat výrazně dráže, než za kolik ji poté prodají. Rozdíl cen se pak projevuje v konečných cenách spotřebitelům. Premiér Petr Nečas řekl, že chce s ministry financí a průmyslu a šéfkou ERÚ hledat způsoby, jak utlumit vliv deformovaných cen elektřiny z obnovitelných zdrojů na celkové ceny elektrické energie.

Lidovky.cz, ČTK