26. dubna 2015 9:54 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Odstávka bloku v dukovanské elektrárně se protáhne. Netěsní armatura

Jaderná elektrárna Dukovany. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaderná elektrárna Dukovany. | foto: Lidové noviny

DUKOVANY  Odstávka druhého bloku Jaderné elektrárně Dukovany se prodlouží o další tři až čtyři dny. Důvodem je zjištěná netěsnost na armatuře primárního okruhu pasivního bezpečnostního systému. Řekl to mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

Odstávka začala 27. března. Proti původnímu plánu už se protáhla o deset dní kvůli snížené pohyblivosti zjištěné u jednoho z celkových 349 palivových souborů v reaktoru tohoto bloku.

„Blok se v současné době opět vychlazuje. Pracovníci potom armaturu přetěsní. Najetí bloku očekáváme 29. až 30. dubna,“ řekl Bezděk. Netěsnost je podle něj poměrně obvyklá, určité netěsnosti se projeví při všech závěrečných tlakových zkouškách a následně se opraví. 

Oprava za provozu

„Pokud se netěsnost projeví v sekundárním okruhu, je možné ji opravit za provozu. V tomto případě opravu za provozu udělat nelze,“ dodal Bezděk. Situace podle něj nepředstavuje žádné bezpečnostní riziko.

Blok číslo dvě začali energetici odstavovat 27. března. Původně měl stát 20 dní, což by byla jedna z nejkratších odstávek v elektrárně. Vreaktoru vyměnili pětinu jaderného paliva. „Při kontrole pohyblivosti palivových souborů, která se standardně provádí po montáži reaktoru, byla zjištěna snížená pohyblivost jednoho palivového souboru ve spodní části,“ označil Bezděk už dříve příčinu prodloužení prací.

Každoroční odstávky

Elektrárna Dukovany pokrývá pětinu tuzemské spotřeby elektřiny. Každý z jejích čtyř bloků se jednou v roce zastaví kvůli výměně části paliva a kontrolám. První letošní odstávka trvala 20 dní. Nejdéle, 60 dnů, bude letos stát první blok, u něhož potřebuje ČEZ do konce roku získat další desetiletou licenci na provoz. Odstaven bude 29. srpna. Jako poslední se v tomto roce v Dukovanech zastaví blok číslo čtyři, a to na 37 dní. Zahájení této odstávky je naplánováno na 25. prosinec.

Lidovky.cz, ČTK