22. února 2016 18:02 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

OKD vzalo zpět informaci o tom, kolik propustí lidí. Nové číslo oznámí do měsíce

Důl Paskov - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Důl Paskov - ilustrační foto. | foto: MAFRA - Adolf Horsinka

PRAHA Vedení těžební společnosti OKD vzalo zpět informaci o tom, kolik do budoucna propustí lidí. V pondělní tiskové zprávě to uvedlo ministerstvo průmyslu a obchodu. Nové číslo má firma oznámit do měsíce. Výkonný ředitel OKD Dale Ekmark na začátku února uvedl, že společnost chce do tří let propustit polovinu zaměstnanců. V OKD a dodavatelských firmách podle dřívějších vyjádření nyní pracuje zhruba 10 až 12 tisíc lidí.

Majitelem OKD je firma New World Resources (NWR). Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) uvedlo, že předseda představenstva NWR Gareth Penny se v pondělí v Praze setkal s ministrem průmyslu Janem Mládkem a ministryní práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou (oba ČSSD). „O schůzku s nimi požádalo vedení NWR/OKD, aby ministry vlády ČR informovalo o připravovaném restrukturalizačním plánu,“ uvedlo MPO.

Penny podle ministerstva na jednání uvedl, že vedení společnosti má do měsíce oznámit, kolik propustí lidí. Česká vláda již dříve prohlásila, že je připravena se podílet na řešení sociální situace v regionu, která nastane propouštěním v jediné těžařské společnosti v Česku zabývající se dobýváním černého uhlí. Ministr Mládek v pondělí zopakoval, že vládní opatření ve prospěch propuštěných horníků ale v žádném případě nelze interpretovat jako ochotu poskytnout veřejnou podporu OKD.

„Vláda několikrát řekla, že nedá ani korunu akcionářům, ani věřitelům, ani firmě, a na tomto stanovisku se nic nezměnilo,“ uvedl v pondělí Mládek. Z hlediska ministerstva průmyslu i práce je podle MPO mimořádně důležité znát přesný harmonogram dalšího postupu restrukturalizace firmy tak, aby se na ni oba resorty a jejich organizace mohly včas připravit.

OKD chce důl zavřít ještě letos

OKD se v posledních letech potýká s existenčními problémy. Kvůli klesajícím cenám uhlí na světových trzích je pro firmu těžba ztrátová i přes zavádění úsporných opatření. Předseda odborů Dolu Paskov Rostislav Palička v pondělí řekl, že odboráři dolu v úterý pravděpodobně vyhlásí stávkovou pohotovost. Žádají vyřešení sociálního programu pro propouštěné horníky.

OKD již dříve oznámila, že chce důl zavřít ještě letos. Důl Paskov (nyní Důlní závod 3) má na Frýdecko-Místecku dvě činné šachty: Staříč a Chlebovice. Pracuje v nich téměř 1700 kmenových zaměstnanců.

Podle představitelů Moravskoslezského kraje by těžba v OKD měla být utlumována postupně, a to i za cenu toho, že určité výdaje ponese stát. Ohroženy jsou podle nich i tisíce míst v navazujících profesích. Na konci ledna činila nezaměstnanost v kraji 8,7 procenta, práci nemělo více než 73 500 lidí.

Mateřská NWR ve středu oznámí výsledky za rok 2015. Analytici dlouhodobě upozorňují, že společnosti chybí především hotovost, což by nakonec mohlo vyústit až v úpadek firmy.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!