Sobota 23. ledna 2021svátek má Zdeněk 4 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Padlého strážce české nafty chtějí koupit slovenští investoři Slavia Capital

Areál firmy Viktoriagruppe v německém Kraillingu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Areál firmy Viktoriagruppe v německém Kraillingu. | foto: ČTK

PRAHA/KRAILLING Kolem lukrativních areálů firmy Viktoriagruppe, která skladovala nouzové palivo pro český stát, krouží několik zájemců. Zájem oficiálně potvrdila i významná investiční skupina ze Slovenska, Slavia Capital.

Podle zjištění serveru Lidovky.cz podala nabídku na sklad v Chlumci nad Cidlinou i na bavorské nádrže v Kraillingu.

Investoři ze Slavie se zaměřují mimo jiné právě na energetiku – sami sebe označují za největšího soukromého skladovatele ropných produktů na Slovensku. Jejich zájem o nejcennější část majetku společnosti Viktoriagruppe – která je od loňského února v insolvenci – je tedy logický.

Je dobré připomenout, že sklad v německém Kraillingu stále ukrývá zhruba 80 milionů litrů nafty, která patří Česku, ale stále se jí z různých důvodů nepodařilo odvézt. I v Chlumci nad Cidlinou se nacházela část paliva ze strategických zásob státu, ale tu se v době, kdy se Viktoriagruppe finančně hroutila, podařilo včas přesunout.

Informace serveru o zájmu Slavie Capital - která investuje také do letectví či potravinářského zboží - oficiálně potvrdili i její zástupci.

„Předmětem akvizičního zájmu z naší strany jsou skladovací aktiva v České republice a v Německu. Reagovali jsme na informace, které zveřejnil insolvenční správce v Mnichově, a podali jsme nabídku,“ popsal mluvčí skupiny Peter Benčurik.

Areál v Kraillingu a insolvenční správce firmy Viktoriagruppe Mirko Möllen.
Areál firmy Viktoriagruppe v německém Kraillingu. Dřívě sloužil vojenským...

Zmíněný insolvenční správce Viktoriagruppe Mirko Möllen nyní vyhodnocuje podané nabídky. Kromě Slavie Capital se podle informací serveru Lidovky.cz zajímá o majetek zadlužené firmy také přerovská firma Fau, která se mimo jiné věnuje prodeji a skladování nafty. Ve hře je podle všeho také městečko Krailling, v jehož blízkosti skladovací areál s podzemními nádržemi leží.

Pokud konkursní správce oba sklady prodá, měl by utržené peníze rozdělit mezi řadu věřitelů, z nichž je suverénně největší Česká republika.

VÍCE O PŘÍPADU:

Viktoriagruppe – která pro ni ochraňovala palivo od roku 2004 - jí dluží na daních či jiných poplatcích zhruba 600 milionů korun. Cena samotné nafty „uvězněné“ v Kraillingu je pak zhruba 1,2 miliardy.

Jak vysoké jsou nabídky, podané na výše uvedené areály, není v tuto chvíli jasné. „Prodejní proces dosud nebyl uzavřen. Kupec zatím není jistý. K opatřením směřujícím ke zhodnocení majetku nemohu poskytnout žádné informace,“ uvedl už dříve insolvenční správce Möllen.

Ze strategických důvodů nechce být příliš výřečný ani zástupce Slavia Capital. „Vzhledem k tomu, že je tato akvizice v procesu, bližší informace k ní nebudeme poskytovat,“ řekl mluvčí Benčurik.

Podle dostupných informací se může cena obou areálů vyšplhat až na cenu výrazně přesahující dvacet milionů eur.

PŘÍPAD VIKTORIAGRUPPE

 • Viktoriagruppe pro Správu státních hmotných rezerv (SSHR) od roku 2004 zajišťovala skladování a obměnu části nafty, kterou musí mít Česko k dispozici pro krizové situace.
 • Zásoby uložené u Viktoriagruppe byly zhruba na dva a půl dne. Česko musí podle nařízení EU držet zásoby minimálně na 90 dní.
 • Kvůli finančním problémům firmy na podzim odvezla SSHR zásoby nafty ze tří českých skladů Viktoriagruppe. Od roku 2010 měla navíc firma povoleno skladovat naftu i v německém Kraillingu.
 • Firma se v prosinci sama poslala do úpadku. Insolvenční správce Mirko Möllen následně české zásoby zablokoval, mimo jiné kvůli údajně špatně uzavřeným smlouvám a nejasnostem kolem vlastnictví paliva.
 • Do současné doby české pohledávky - zahrnující i nároky českých celníků a finanční správy - neuznal. Dohromady je tozhruba 1,8 miliardy korun.
 • V listopadu rozhodl arbitrážní soud o sporu dvou někdejších společníků ve firmě Viktoriagruppe: Rostislava Haláška a Petra Malého.
 • Podle verdiktu je majitelem firmy Halášek a firma Cioltit, Malý prý akcie získal na neoprávněné.
 • Cilotit už oficiálně oslovil stát s nabídkou o spolupráci. Plánuje také zpochybnit některé kroky insolvenčního správce.
 • V únoru povolil správce odvoz české nafty. Dal jí na to ale termín do 30. dubna 2016.
 • Zároveň nepotvrdil vlastnictví českého státu a nevzdal se možnosti následně vymáhat palivo soudně.
 • Möllen v březnu 2016 prodloužil lhůtu pro odvoz české nafty o dobu během níž se bude zabývat prodejem areálu v Kraillingu.
Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Nebojí se říct, že je autistka. A v závodním tahači Aliyyah Koloc láme rekordy

Aliyyah Kolocová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je poněkud jiná, než obvykle bývají její vrstevnice. Je jí šestnáct, přesto se závodním tahačem už po letišti svištěla...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

Bohuslav Sobotka před svým bytem. (12. ledna 2021) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...

SOUTĚŽ: Celoroční prémiové členství u Fitshakeru a cvičební diář k tomu
SOUTĚŽ: Celoroční prémiové členství u Fitshakeru a cvičební diář k tomu

Zapojte se do soutěže o prémiové členství a cvičte tak po celý rok zcela zdarma. Výherci navíc dostanou jako bonusový dárek speciální cvičební diář...